Železniční výtopna v Chocni z 19. století je kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury

Stará železniční výtopna v Chocni je kulturní památkou. Po dvou a půl letech o tom na konci minulého týdne rozhodlo ministerstvo kultury. Verdikt zatím není pravomocný. Účastníci řízení ještě proti verdiktu mohou podat takzvaný rozklad - tedy nesouhlasné stanovisko s rozhodnutím ministerstva. Účastníci řízení jsou dva. Prvním jsou České dráhy, kterým budova výtopny patří, a pak ještě Správa železnic, které patří pozemky pod výtopnou.

Choceň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá železniční výtopna v Chocni

Bývalá železniční výtopna v Chocni | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo takto rozhodlo minulý týden ve čtvrtek a zúčastněné strany od té chvíle mají 15 dní na vyjádření nesouhlasu.

Kontrolní úřad: Správa železnic čerpala peníze na opravu nádraží pomalu, projekty byly nepřipravené

Číst článek

Problémy by mohly nastat ve vztahu ke Správě železnic, protože ta má určité investiční záměry, chce například modernizovat trať z Chocně do Týniště nad Orlicí a tomu právě u výjezdu z choceňského nádraží překáží stará výtopna.

Nutno podotknout, že půlkruhové depo z poloviny 19. století už několik let zeje prázdnotou a nic v něm kromě občas přespávajících bezdomovců není. Navíc mu před lety hrozilo i úplné zbourání. Takže rozhodování ještě může být zdlouhavé.

O výtopnu mají zájem železniční nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel, kteří by tam chtěli vybudovat muzeum s provozními exponáty. Předseda spolku Jiří Kotas potvrdil, že zájem stále trvá. Nápad na vytvoření muzea už dřív podpořil i Pardubický kraj, nicméně je v tom všem ještě hodně "ale".

Může se stát, že se výtopna stane kulturní památkou, ale nebude mít napojení na železniční vlečku, pak by nemělo smysl tam dělat železniční muzeum, protože by tam nebylo jak dostat vlaky. Je ještě spousta věcí, které mohou celý záměr zhatit a do vybudování muzea je ještě daleko.

Naděje pro výtopnu v Chocni! @Ministerstvo kultury rozhodlo, že půlkruhové depo z poloviny 19. století JE kulturní památkou. Rozhodování trvalo přes dva a půl roku.
Verdikt ale zatím není pravomocný. ČD i SŽ mají ještě 14 dní pro případné podání rozkladu.

09:48 – 31. 07. 2020

2 16

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme