Most na Výtoni by měl podle Správy železnic dostat novou konstrukci, ačkoli má památkovou ochranu

Správa železnic aktuálně připravuje architektonickou soutěž na novou podobu železničního mostu pod Vyšehradem a výtoňského předmostí. Mimo hru se ocitla varianta se dvěma totožnými mosty vedle sebe. V místě má vzniknout nový most s využitím kamenných podpěr toho starého, píše server Zdopravy.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový most má umožnit převedení třech kolejí přes Vltavu a vznik nové zastávky na Výtoni. Správa železnic si v zadání soutěže vymínila, že ocelová konstrukce na starých pilířích bude nová, a to kvůli „faktické nemožnosti opravy té staré pro bezpečný a dlouhodobý provoz“.

‚Představuje součást pražského panoramatu.‘ Železniční most na Výtoni zůstane kulturní památkou

Číst článek

Jde tak o další změnu v několik let trvajícím sporu. Správa železnic se chtěla dopracovat k likvidaci staré konstrukce díky sejmutí památkové ochrany, o které usilovala.

Ministerstvo kultury ale z pražského železničního mostu na Výtoni ochranu nesejmulo, a stavba tak nadále zůstala kulturní památkou. Server iROZHLAS.cz o tom informoval už dříve.

Jak Správa železnic skloubí svůj záměr na sejmutí konstrukce s památkovou ochranou, neupřesnila. „Podmínky zadání konzultujeme s památkáři s cílem zajistit, aby i po výměně stávající konstrukce zůstal celý most pod památkovou ochranou,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová pro server Zdopravy.cz 

Podle posudku z roku 2018 vydrží stávající konstrukce bez zásahu jen pět let. Soutěž na architektonické řešení má být vypsána v červenci.

per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme