Památkáři odmítli zrušit ochranu železničního mostu na Výtoni. Nyní se čeká na verdikt ministerstva

Národní památkový ústav v Praze odmítl zrušit ochranu železničního mostu spojujícího pražskou Výtoň se Smíchovem. České televizi to řekl ředitel ústavu Ondřej Šefců. Definitivní slovo o sejmutí památkové ochrany mostu bude mít však ministerstvo kultury, které si od památkářů vyžádalo vyjádření. Most patří Správě železniční dopravní cesty, která ho chce zbourat a na jeho místě postavit kopii, což však v tuto chvíli není možné.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyjádření odeslali památkáři ministerstvu kultury, které v současnosti spravuje Antonín Staněk (ČSSD), podle Ondřeje Šefců koncem října.

„K požadovanému sejmutí památkové ochrany vyjadřujeme nesouhlas, což dokládáme řadou posudků a vyjádření. Například závěry z Vědecké rady generální ředitelky NPÚ,“ řekl České televizi v pátek ředitel Národního památkového ústavu.

Deset měsíců, deset milionů korun. Pražská TSK otevřela opravenou lávku z Podskalí na Smíchov

Číst článek

Památkáři jsou si podle Šefců vědomi velmi špatného stavu ocelové konstrukce, chtějí tak s železniční správou i ministerstvem kultury jednat o možnostech opravy mostu, ne však o jeho zbourání.

Ministerstvo kultury nechce vyjádření památkářů komentovat. Jeho mluvčí řekla, že k probíhajícímu správnímu řízení není dle zákona možné podávat jakýkoliv komentář.

Resort kromě Národního památkového ústavu požádal o posudek také odbor památkové péče pražského magistrátu. Ten zatím stanovisko nevydal, podle ředitele odboru se prý čeká na výsledky průzkumu stavu mostu od Kloknerova ústavu.

Vyšehradský železniční most

Železniční most, někdy uváděný s přívlastkem vyšehradský, byť není oficiálně nijak pojmenovaný, spojuje Výtoň na pravém břehu Vltavy a Smíchov na levém. Vedle vlaků je využíván i chodci. Pěší lávka byla letos kvůli rekonstrukci deset měsíců uzavřená. Znovu otevřena byla v polovině října.

Most z roku 1901 leží na trati mezi hlavním nádražím a Smíchovem a patří k nejvytíženějším místům na české železnici. Po celou dobu funguje bez větších oprav. Od roku 2004 je soubor mostů na celém úseku kulturní památkou.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme