Železný: Prohraná arbitráž výsledkem podvodu

Prohraná arbitráž, na jejímž základě zaplatila Česká republika firmě CME více než 10 miliard korun, je výsledkem řízeného podvodu. Tvrdí to alespoň bývalý ředitel televize Nova, senátor Vladimír Železný. Poslancům prý přinesl důkazy, že Česká republika nemuselo platit 10 miliard.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný

Vladimír Železný | Foto: TV NOVA

Vyšetřování prohrané arbitráže se CME zahájila sněmovní komise dnes ráno. Poslanci nejdříve vyslechli bývalého člena vysílací rady Petra Štěpánka. V poledne vypovídal senátor Vladimír Železný. "Myslím si, že arbitráž byla ve své podstatě neprohratelná, a dokonce jsem vnitřně přesvědčen, že byla prohrána řízeným podvodem a záměrně," zopakoval před novináři své tvrzení.

Co přesně dokazuje, že Česká republika nemusela CME platit 10 miliard, Železný neprozradil. Podle předsedy komise Stanislava Křečka materiály předložené Železným naznačují aktivní spolupráci českých orgánů na způsobené škodě. "Jsou to vážná obvinění. Pan senátor k nim předložil některé důkazy, které musí komise dále verifikovat, ale považujeme jeho sdělení za velmi vážné," uvedl Křeček. Výpověď Železného podle něj posunula práci komise do nových oblastí.

Křeček mimo jiné řekl, že Clifford Chance, právní kancelář, která v arbitráži zastupovala ČR, hájila v Maďarsku zájmy Ronalda Laudera, hlavního akcionáře CME. Ministerstvo financí podle něj asi nevybralo "optimálního zástupce" zájmů České republiky.

Rada pro vysílání počátkem 90. let udělila licenci společnosti CET 21, zahraniční investoři provoz televize financovali prostřednictvím firmy ČNTS. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS. Pře vyústila ve tři arbitráže. Výsledkem jedné z nich bylo, že Česká republika musela zaplatit CME více než deset miliard korun za znehodnocení její investice do televize Nova.

Poslanci se znovu sejdou zhruba za 14 dnů, kdy by měli vyslechnout další svědky případu, mezi nimi také bývalého ministra zahraničí Jana Kavana a někdejšího náměstka ministra financí Jana Mládka.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme