Zeman a Dzurinda odmítli jet na summit do Maďarska

Premiér Miloš Zeman a jeho slovenský kolega Mikuláš Dzurinda odřekli svou účast na setkání předsedů vlád visegrádské čtyřky v Maďarsku, které se mělo uskutečnit příští pátek. Důvodem je nedávný výrok maďarského premiéra Viktora Orbána, že jeho země očekává zrušení tzv. Benešových dekretů. Účast na schůzce nakonec odvolal i premiér Polska Leszek Miller. Summit tak musel být zrušen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman | Foto: ČTK/AP

Jak potvrdil mluvčí naší vlády Libor Rouček, premiér Zeman konzultoval celou situaci s předsedy vlád Slovenska a Polska a rozhodl se summitu 1. března nezúčastnit. "Jde o české národní zájmy a tato vláda české národní zájmy hájí a bude hájit i do budoucna", řekl Radiožurnálu Rouček.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Rouček: Jde o národní zájmy

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda prohlásil, že nastal čas dát najevo svrchované rozhodnutí podle nejlepšího vědomí a svědomí. Maďarský premiér se podle něj musí rozhodnout mezi kultivovaným evropským dialogem a pěstováním nacionalismu. Benešovy dekrety jsou podle Dzurindy zapomenutou záležitostí, a je kontraproduktivní tento problém otevírat.

Leszek Miller byl podle mluvčího polské vlády připraven se schůzky v Budapešti zúčastnit. Premiéři zemí visegrádské skupiny na ní měli dohodnout společný postoj v otázkách zemědělských subvencí Evropské unie pro budoucí nové členy. Po telefonickém rozhovoru s premiéry Česka a Slovenska, kteří účast na setkání odvolali, ale Miller považuje svou cestu do Maďarska za bezúčelnou. Vyjádření předsedy maďarské vlády Viktora Orbána o potřebě zrušení Benešových dekretů ani reakci Prahy a Bratislavy na jeho slova nijak nekomentoval.

Maďarská strana považuje neúčast Prahy a Bratislavy na summitě visegrádské skupiny za bezdůvodnou. Jednat se totiž mělo hlavně o urovnání společných zájmů při integraci s Evropskou unií. Maďarský ministr zahraničí vydal vpodvečer prohlášení, ve kterém vyjadřuje lítost nad tím, že po problémech kolem termínu schůzky nyní Česká republika a Slovenska odmítly summit kvůli otázce, která ve dvoustranných vztazích nebyla otevírána a visegrádskou spolupráci neovlivňovala.

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se ve středu vyslovil pro zrušení Benešových dekretů, protože jsou v rozporu s právem Evropské unie. Budapešť podle něj očekává, že dekrety se "vyřadí" z české a slovenské legislatity, jakmile tyto státy vstoupí do Unie. "Nebyly dobré pro 20. století a nejsou určitě dobré ani pro 21. století", prohlásil o dekretech Orbán před zahraničním výborem Evropského parlamentu v Bruselu.

Pavel Novák, Helena Šulcová, Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme