Zeman a Schwarzenberg rozjíždějí kampaň. Boj prý bude vyrovnaný

První kolo prezidentské volby je minulostí. Za dva týdny ve druhém kole lidé vyberou nového prezidenta z dvojice Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Ti se teď budou snažit získat hlasy především od voličů kandidátů, kteří nepostoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finalisté prezidentských voleb Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: ČTK

Oba kandidáti se nechali slyšet, že nepovedou konfrontační kampaň. Podle politologa Michala Klímy ale bude záležet na poměru sil a výzkumech veřejného mínění.

„Pokud to bude dopadat pro jednoho hůře, tak si myslím, že použije silnější kalibr. V určitém momentu a za určitých okolností můžeme očekávat negativní kampaň,“ zmínil v Odpoledním Radiožurnálu.

Očekává se, že v další sérii předvolebních debat bude mít převahu Miloš Zeman. Podle komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka je to však poměrně iluzorní představa. Boj prý bude vyrovnaný a debaty nebudou hrát rozhodující roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak bude nejspíš vypadat kampaň Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga před druhým kolem prezidentské volby, mluvili v Odpoledním Radiožurnálu politolog Metropolitní univerzity v Praze Michal Klíma a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk

„Karel Schwarzenberg je velice silná osobnost, a i když nebude zřejmě verbálně dominovat, tak mu hodně často stačí říci po dlouhé i třeba sofistikované a agresivní promluvě Miloše Zemana jednu štiplavou větu, diváci se zasmějí a kyvadlo jejich sympatií se přesune na stranu Karla Schwarzenberga,“ upozornil.

Výsledky voleb a rozhodování voličů výrazně ovlivňují i průzkumy veřejného mínění. Mediální analytik Daniel Köppl Radiožurnálu řekl, že se Miloš Zeman pokusí přehodit nálepku lídra na Karla Schwarzenberga, protože v Česku lídři nevítězí. Důkazem toho je i první kolo prezidentské volby a třetí místo původního favorita Jana Fischera.

Podle Klímy je teď otázka, co bude v druhém kole hlavním mobilizačním faktorem pro voliče, a to především ty, kteří v prvním kole hlasovali pro ostatních sedm neúspěšných kandidátů. Také zálěží na tom, kdo z těch, kdo v prvním kole nevolili, přijde hlasovat v rozhodujícím souboji.

Výsledek prvního kola voleb svědčí o vlivu sociálních sítí, shodují se odborníci

Číst článek

„V prvním kole sice byla mobilizace proti dvěma hlavním kandidátům, ale ta mobilizace vyplývala i z toho, že se hledal nějaký kandidát přijatelný pro ty, kteří nechtěli mít na Hrad bývalého komunistu,“ podotkl politolog.

Honzejk si myslí, že cílem Miloše Zemana bude udělat z druhého kola volby referendum o vládě Petra Nečase a klání osobností změnit na boj levice a pravice. „V prvním kole uspěl Karel Schwarzenberg poměrně neuvěřitelným způsobem. Je to kandidát vládní koalice, která má nyní 12procentní podporu, a přesto dokázal přesvědčit, takže se ukázalo, že toto skutečně není referendum o vládě, ale že si občané uvědomili, že to jsou prezidentské volby,“ tvrdí.

Pro Zemana i Schwarzenberga hlasovalo více lidí, než kolik by volilo jejich strany

Číst článek

Dodal, že Zeman tak v kampani bude pravděpodobně kritizovat vládu - spojení Schwarzenberga s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, církevní restituce nebo třeba i sKarty. Pokud se mu to podaří, může podle Honzejka uspět. Když ne, tak bude mít navrch Schwarzenberg.

Petr Medek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme