Zeman a Schwarzenberg rozjíždějí kampaň. Boj prý bude vyrovnaný

První kolo prezidentské volby je minulostí. Za dva týdny ve druhém kole lidé vyberou nového prezidenta z dvojice Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Ti se teď budou snažit získat hlasy především od voličů kandidátů, kteří nepostoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finalisté prezidentských voleb Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Oba kandidáti se nechali slyšet, že nepovedou konfrontační kampaň. Podle politologa Michala Klímy ale bude záležet na poměru sil a výzkumech veřejného mínění.

„Pokud to bude dopadat pro jednoho hůře, tak si myslím, že použije silnější kalibr. V určitém momentu a za určitých okolností můžeme očekávat negativní kampaň,“ zmínil v Odpoledním Radiožurnálu.

Očekává se, že v další sérii předvolebních debat bude mít převahu Miloš Zeman. Podle komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka je to však poměrně iluzorní představa. Boj prý bude vyrovnaný a debaty nebudou hrát rozhodující roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak bude nejspíš vypadat kampaň Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga před druhým kolem prezidentské volby, mluvili v Odpoledním Radiožurnálu politolog Metropolitní univerzity v Praze Michal Klíma a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk

„Karel Schwarzenberg je velice silná osobnost, a i když nebude zřejmě verbálně dominovat, tak mu hodně často stačí říci po dlouhé i třeba sofistikované a agresivní promluvě Miloše Zemana jednu štiplavou větu, diváci se zasmějí a kyvadlo jejich sympatií se přesune na stranu Karla Schwarzenberga,“ upozornil.

Výsledky voleb a rozhodování voličů výrazně ovlivňují i průzkumy veřejného mínění. Mediální analytik Daniel Köppl Radiožurnálu řekl, že se Miloš Zeman pokusí přehodit nálepku lídra na Karla Schwarzenberga, protože v Česku lídři nevítězí. Důkazem toho je i první kolo prezidentské volby a třetí místo původního favorita Jana Fischera.

Podle Klímy je teď otázka, co bude v druhém kole hlavním mobilizačním faktorem pro voliče, a to především ty, kteří v prvním kole hlasovali pro ostatních sedm neúspěšných kandidátů. Také zálěží na tom, kdo z těch, kdo v prvním kole nevolili, přijde hlasovat v rozhodujícím souboji.

Výsledek prvního kola voleb svědčí o vlivu sociálních sítí, shodují se odborníci

Číst článek

„V prvním kole sice byla mobilizace proti dvěma hlavním kandidátům, ale ta mobilizace vyplývala i z toho, že se hledal nějaký kandidát přijatelný pro ty, kteří nechtěli mít na Hrad bývalého komunistu,“ podotkl politolog.

Honzejk si myslí, že cílem Miloše Zemana bude udělat z druhého kola volby referendum o vládě Petra Nečase a klání osobností změnit na boj levice a pravice. „V prvním kole uspěl Karel Schwarzenberg poměrně neuvěřitelným způsobem. Je to kandidát vládní koalice, která má nyní 12procentní podporu, a přesto dokázal přesvědčit, takže se ukázalo, že toto skutečně není referendum o vládě, ale že si občané uvědomili, že to jsou prezidentské volby,“ tvrdí.

Pro Zemana i Schwarzenberga hlasovalo více lidí, než kolik by volilo jejich strany

Číst článek

Dodal, že Zeman tak v kampani bude pravděpodobně kritizovat vládu - spojení Schwarzenberga s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, církevní restituce nebo třeba i sKarty. Pokud se mu to podaří, může podle Honzejka uspět. Když ne, tak bude mít navrch Schwarzenberg.

Petr Medek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme