Zeman a Valachová budou jednat o jmenování profesorů společně s rektory

Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) zatím nenašla shodu s prezidentem Milošem Zemanem ohledně jmenování profesorů. Jednali o tom společně na zámku v Lánech. Znovu se kvůli řešení této otázky sejdou v říjnu společně se členy České konference rektorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství Kateřina Valachová

Ministryně školství Kateřina Valachová | Zdroj: ČTK

Valachová na dnešní schůzce prezidenta informovala, jaké změny ve jmenování profesorů by si do budoucna představovala.

Na zákonech by se podle ní nemělo nic měnit, jen návrhy na jmenování profesorů by v budoucnu šéf nebo šéfka školství s prezidentem konzultovali ještě před tím, než seznam dostane vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké by měly být v budoucnu podmínky jmenování profesorů, se Radiožurnál ptal předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy

Podle Valachové se ale zatím s prezidentem na změnách nedohodli. Miloš Zeman se v této otázce dál přiklání k legislativním změnám. Ministryni se také nepodařilo Zemana přesvědčit, aby jmenoval tři kandidáty, kterým odmítá podepsat dekret kvůli jejich minulosti.

Prezident a ministryně se znovu sejdou v říjnu společně se členy České konference rektorů, aby hledali "finální shodu", jak jmenování profesorů vyřešit. Podle Valachové prezident potvrdil, že je na jednání se všemi rektory připraven.

"Pan prezident vzal mé argumenty vzal na vědomí s tím, že finálně si je vypořádáme na schůzce spolu s rektory," uvedla ministryně.

Ministryně i rektoři chtějí, aby profesory dál jmenoval prezident

Procedura jmenování profesorů vzbuzuje kontroverze od jara 2013, kdy Zeman dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho vystupování, podle něj bylo prý nevhodné. Nakonec ho jmenoval, ale požadoval změnu způsobu jmenování.

Podle návrhu Hradu by profesory mohl jmenovat šéf Senátu, ministr či ministryně školství či samotní rektoři. Ministryně školství je pro zachování nynějšího modelu, kdy profesory jmenuje prezident. Odmítla však, že by hlava státu získala předem právo veta.

Pro zachování současného stavu je i předseda České konference rektorů profesor Tomáš Zima. „Já se domnívám, že zákony spíše mají být nadčasové a nikoliv řešit aktuálně nějakou situaci, která vznikla,“ podotkl Zima ve vysílání Radiožurnálu.

ČRo, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme