Portugalsko 2:1 Česko

Novoroční oběd bude nakonec bez rodin. Po kritice se sejdou jen Babiš se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem se na novoročním obědě 3. ledna setkají bez rodin, řekl v pondělí večer Babiš televizi Nova. Domluvil se na tom s prezidentem. Původně se měli sejít i s rodinami, ale čelili kvůli opatřením proti covidu kritice. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom ještě odpoledne tvrdil, že to podle analýzy jeho resortu není problém, protože se sejdou dvě rodiny v domácím prostředí.

Lány (Kladensko) (Aktualizováno: 20:04 28. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš s rodinami na tradičním novoročním obědě v Lánech.

Letos se prezident s premiérem setkali v Lánech na novoročním obědě 5. ledna. Na schůzku je doprovodily kromě manželek i jejich děti. | Foto: Twitter/Jiří Ovčáček

„Novoroční oběd rodiny pana prezidenta a rodiny pana premiéra je nadále plánován na 3. ledna v Lánech za dodržení platných ustanovení a opatření,“ uvedl původně pro iDNES prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman vyzval občany, aby se nechali očkovat proti covidu. Práci opozice a médií označil za selhání

Číst článek

Od neděle přitom platí vládní omezení – na veřejně přístupných místech se mohou setkat maximálně dva lidé. Jak si s tím Hrad poradí?

„Je chystáno setkání dvou rodin u pana prezidenta doma,“ uvedl Ovčáček s tím, že slovem doma je myšlen zámek Lány. Organizátoři setkání se podle něj přizpůsobí i případné změně pravidel.

Že setkání proběhne, potvrdil odpoledne i premiér Babiš. „Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ napsal předseda vlády.

Podobně se pro Deník N vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Odkázal se na názor právního odboru ministerstva.

Ten serveru iROZHLAS.cz potvrdila i mluvčí resortu Barbora Peterová. „Jedná se o návštěvu v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ napsala.

Podle zástupců opozice by ale oběd dvou rodin v době restrikcí byl v rozporu s pravidly. „Obyčejný smrtelník málem nenavštíví ani vlastní matku, ale naši národní výtečníci jistě dostanou od ministra zdravotnictví výjimku,“ uvedl na twitteru senátor TOP 09 Tomáš Czernin. Podle jeho stranického kolegy Marka Ženíška by šlo o ukázku arogance moci a pohrdání všemi pravidly.

Změny ve vládě? ‚Možná až ve druhém čtvrtletí,‘ řekl Babiš po novoročním obědě s prezidentem

Číst článek

Premiér Babiš nakonec v pondělí večer na televizi Nova oznámil, že se s prezidentem sejde sám. „Exkluzivně vám říkám, že setkání neproběhne. Sejdu se s panem prezidentem sám,“ řekl s tím, že se s rodinami setkají až v době, která bude příznivější.

Letos se prezident s premiérem setkali v Lánech na novoročním obědě 5. ledna. Na rozdíl od předchozích let je na schůzku doprovodily kromě manželek i jejich děti. Pozvánku ke slavnostní tabuli dostaly původně Babišovy děti Vivien a Frederik i letos. Podle serveru Blesk.cz by neměla chybět ani Zemanova dcera Kateřina.

Na rozdíl od pravidelných schůzek, kde prezident s premiérem jednají především o aktuálních politických tématech, bývají novoroční obědy převážně společenskou záležitostí. Oba politici se ale nevyhýbají ani politickým tématům. Součástí setkání v předchozích letech byl například zápis do pamětní knihy lánského zámku.

Novoroční oběd moji rodiny s rodinou pana prezidenta neproběhne. Jak jsem teď řekl na Nově, s panem prezidentem jsme se domluvili, že se setkáme jen my dva. Abychom dodrželi tradici. A s rodinami se potkáme až v lepších časech.

19:55 – 28. 12. 2020

9 405

‚Měli by jít příkladem‘

Podle epidemiologa a bývalého poradce ministra zdravotnictví Rastislava Maďara patří prezident i premiér ke zdravotně rizikovým skupinám, proto si jistě pohlídají, aby všichni byli čerstvě negativně testovaní.

PŘEHLEDNĚ: Česko přejde do pátého stupně PES. Supermarkety nebudou smět prodávat některé zboží

Číst článek

„Platí to i pro včera (v neděli) očkovaného předsedu vlády, protože den po aplikaci první dávky ještě s ochranou počítat nemůže,“ řekl Maďar ještě před tím, než si Babiš se Zemanem setkání rodin rozmysleli.

Podle protiepidemického systému PES platí pro Česko nejpřísnější pátý stupeň opatření. „Setkat se mají maximálně dvě osoby, které spolu nevytváří homogenní skupinu, kterou jsou nebližší rodina nebo nejbližší kolegové. Rodinní příslušníci premiéra s prezidentem homogenní skupinou pravděpodobně nejsou, bylo by lepší protiepidemické omezení respektovat a setkat se jen ve dvou,“ vysvětlil odpoledne Maďar.

Upozornil také na symbolickou roli, kdy by ústavní činitelé měli být vzorem. „Setkání s rodinami není za stávající epidemiologické situace podle mého názoru úplně vhodné gesto směrem k obyvatelům země, mnoho lidí se se svou rodinou už dlouho nevidělo a nějakou dobu své blízké ještě neuvidí. I proto, že neměli možnost dostat se na testy,“ dodal.

Petr Jadrný, sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme