Zeman: Bakala by měl říci, zda si dělal rezervy na 'horší časy'

Firma OKD, která je majitelem Dolu Paskov, by měla mít vytvořen rezervní fond, ze kterého by přispěla na provoz dolu. Český prezident Miloš Zeman to řekl dnes během návštěvy v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman navštívil dnes v Bruselu evropské instituce. V Evropském parlamentu jednal s jeho předsedou Martinem Schulzem (vpravo) | Zdroj: ČTK

„Já sám se domnívám, že skutečně schopný podnikatel v době, kdy Důl Paskov a další jeho podniky vytváří zisky, si nechává něco na horší časy, a vytváří si tedy takzvaný rezervní fond," uvedl Zeman a dodal:

„Myslím si, že záleží na panu Bakalovi, zda nám v brzké době sdělí, zda si takový rezervní fond vytvořil, nebo ne, a pokud si ho nevytvořil, tak lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech.“

Horníci z Dolu Paskov jsou zklamaní a čekají na rozhodnutí vlády

Číst článek

Reagoval tak na včerejší rozhodnutí těžařské společnosti NWR (které je OKD dceřinou firmou) zavřít ke konci roku 2014 Důl Paskov, jehož provoz je údajně příliš nákladný a dlouhodobě neudržitelný.

NWR (New World Resources) je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala.

Pokud by však pomohl stát, mohla by OKD podle svého vedení důl provozovat až do roku 2018. O případné několikamiliardové podpoře Dolu Paskov rozhodne vláda.

OKD o jeho prodeji nebo zavření uvažovala už delší dobu. Kvůli strachu o práci proto včera v Ostravě demonstrovaly tisíce horníků. V případě zavření Dolu Paskov by ale mohli pracovat v jiných dolech, které OKD provozuje.

Akcie těžařské firmy NWR po rozhodnutí zavřít Důl Paskov posilují

Číst článek

S předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem dnes mluvil český prezident mimo jiné právě také o nezaměstnanosti v Evropě.

Reakci firmy OKD zjišťujeme.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme