‚Je znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný.‘ Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Balákovi

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Zohlednil jeho bezúhonnost i pracovitost. Podle Zemana nebyla zřejmě pro odsouzení Miloše Baláka rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. V tiskové zprávě zaslané ČTK to v úterý uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Milost pro Baláka neodpovídá podmínkám, které si prezident stanovil pro její udělení.

Praha (Aktualizováno: 18:57 29. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Miloš Balák Deníku N napsal, že o milost Zemana sám požádal. Je vděčný, že ho prezident v rozhodujícím okamžiku jeho života podržel.

Soud potvrdil šéfovi Lesní správy Lány tři roky vězení. Dostal i peněžitý trest a zákaz činnosti

Číst článek

Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, Balák je podřízeným prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten dosud odmítal Baláka zbavit funkce, svůj postup zdůvodňoval presumpcí neviny. Balák také u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.

Prezident republiky udělil milost: hrad.cz/cs/pro-media/t…

16:47 – 29. 03. 2022

11 52

Prezident republiky prominul omilostněnému muži nepodmíněný trest odnětí svobody, peněžitý trest a dále trest zákazu činnosti, spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního zástupce organizačních složek státu a jiných právnických osob s majetkovou účastí státu, a to s účinky zahlazení odsouzení. Tyto tresty byly uloženy za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Zeman při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná.

Hrad zprávu uveřejnil na webové stránce s datem 26. března.

Kauza Lesní správy Lány

 • 29.3.2022 Prezident Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Balákovi

  Po pravomocném rozsudku soudu, který Miloši Balákovi přiřknul trest tříletého odnětí svobody, udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloš Zeman prezidentskou milost. Zeman zohlednil Balákovu bezúhonnost a pracovitost, podle něj nebyla při rozsudku rozhodná povaha činu, ale místo, kde Balák pracoval.

 • 24.3.2022 Tři roky nepodmíněně

  Krajský soud v Praze odsoudil Baláka na tři roky do vězení za ovlivňování dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Pravomocný rozsudek také zakázal po dobu čtyř let vykonávat činnost a uložil Balákovi pokutu ve výši 1,8 milionu korun

 • 13.1.2022 Druhá kauza

  Kladenský okresní soud projednával Balákovu druhou kauzu. Ta se týká těžby kamene v Lánské oboře. Kriminalisté tvrdí, že porušil povinnost při správě cizího majetku.

 • 2.7.2021 Ignorování žádostí o informace

  Radiožurnál podle zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil, že lánská Lesní správa neodpovídá na informace k dané kauze. Správa patří mezi veřejné instituce, informace má tak podle zákona poskytnout do 15 dnů od žádosti.

 • 7.5.2021 Podmíněný trest

  Kladenský soud uložil Balákovi tříletý trest odnětí svobodyy ve věznici s ostrahou trest za manipulaci se zakázkou, která se týkala úprav svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Balák si rozsudek vyslechnout nepřišel.

 • 22.4.2021 Návrh čtyř let ve vězení

  „Považuji za prokázané, že obžalovaní mohli přinejmenším ovlivnit obsah projektové dokumentace,“ uvedl u soudu v závěrečné řeči státní zástupce Jiří Pražák, který následně navrhnul pro obžalované včetně Baláka čtyřletý trest odnětí svobody.

 • 22.10.2020 Zahájení soudního řízení

  Kladenský soud začal projednávat kauzu možného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Balák podle obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Žalobě čelila také samotná společnost Energie - stavební a báňská.

 • 20.5.2020 Balák obžalován

  Vrchní státní zastupitelství podalo žalobu na Baláka, manažera firmy Energie - stavební a báňská Libora Tkadlece a na Tkadlecovu firmu samotnou.

 • 23.7.2019 Ukončení vyšetřování

  Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. České televizi to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

 • 10.6.2019 Lobbující kancléř Mynář

  Reportéři Radiožurnálu získali svědectví exministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Ten uvedl, že na něj kancléř Vratislav Mynář několikrát naléhal, aby podal stížnost pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány.

 • 30.8.2017 Námitka prezidentské kanceláře

  Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze ve věci vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány. Podle Hradu se pražští žalobci případu ujali nezákonně.

 • 21.6.2017 Balák zadržen policií

  Státní zástupce Jiří Pražák oznámil, že kvůli podezření ze zvýhodnění při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě zadržela Policie České republiky tři lidi. Zadržení se týkalo i podezření z dalších trestních činů, které se týkají tendrů Lesní správy Lány, jež je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Mezi zadrženými byl podle ČTK i ředitel lesní správy Miloš Balák.

til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme