Zeman bude chtít znát recept na dlouhověkost, s královnou si promluví bez tlumočníka

Britská královna Alžběta II. přijme českého prezidenta Miloše Zemana v pátek zhruba na půl hodiny. Radiožurnálu to řekl šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář. Zeman s britskou panovnicí bude mluvit nejdřív o samotě, pak se připojí i první dáma Ivana. Schůzka je podle Pražského hradu důkazem vynikajících vztahů mezi oběma zeměmi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

„Zeptám se, jakým způsobem lze dožít 90 let," prohlásil prezident na návštěvě Jihočeského kraje s tím, že se na setkání s královnou těší. Prezident na schůzce nebude mít tlumočníka. Témata rozhovoru nejsou předem daná, podle tradice by měla hovor začít britská panovnice.

Zeman bude muset ukáznit svou žoviálnost, královna není Putin, říká k audienci Špaček

Číst článek

„Jelikož královna vždy dostane velice dobré podklady o svém hostovi, tak předpokládám, že se může třeba objevit téma Winstona Churchilla a další, ale nechci to předjímat," říká ředitel odboru protokolu pražského hradu Miroslav Sklenář.

Britská královna dostane od prezidentského páru dárek přibližující české tradice. O co přesně půjde, ale Pražský hrad nechce prozradit. Audience u britské královny se podle kanceláře prezidenta plánovala od roku 2013. 

Britská královna Alžběta II. přijala letos zatím jen jednu hlavu státu - chorvatskou prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou.

Pozvání na oslavy vzniku Československa

Zeman by mohl při páteční audienci pozvat britskou královnu Alžbětu II. na oslavy 100. výročí vzniku Československa. V Buckinghamském paláci by se mohli bavit také o společné historii, terorismu nebo ekonomické spolupráci. ČTK to dnes řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Jindrák také řekl, že jedním z hlavních témat, o kterých by se mohl Zeman s královnou bavit, je společná historie. Tedy třeba zapojení československých vojáků do bojů druhé světové války, ale i negativní záležitosti jako třeba britský podíl na takzvaném mnichovském diktátu. Řeč by mohla přijít i na důležitou roli Británie při vzniku Československa a na oslavy sta let od jeho založení, které jsou plánovány na příští rok. "Předpokládám, že pan prezident pozve královnu při té příležitosti do České republiky," řekl Jindrák.

Rozhovor by mohl trvat zhruba 20 až 30 minut. Na jeho závěr k němu bude přizvána i manželka českého prezidenta Ivana.

Zeman také ocení Medailí za hrdinství pět veteránů. Jejich jména Hrad nezveřejnil. Podle informací ČTK a dalších médií by jimi měli být Rudolf Čapek, Zbyšek Nečas, Arnošt Polák, Ivan Otto Schwarz a Anděla Haidaová, rozená Beníčková. Polák byl příslušníkem 311. československé bombardovací perutě, stejně jako Schwarz, který podle Českého rozhlasu byl střelcem v posádce Liberatoru kapitána Oldřicha Doležala, který na Vánoce 1943 potopil německou zásobovací loď Alsterufer. Haidaová byla za války zařazená jako pomocná pracovnice leteckých sil. Čapka i Nečase v minulosti vyznamenal ministr obrany záslužnými kříži.

 

 

Vojtěch Koval, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme