Zeman bude muset ukáznit svou žoviálnost, královna není Putin, říká k audienci Špaček

Prezident Miloš Zeman se v doprovodu manželky Ivany v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Ta udělí prezidentskému páru audienci, o kterou požádal Pražský hrad. Informaci už potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Jak taková audience vypadá, popsal Českému rozhlasu Plus expert na etiketu Ladislav Špaček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta | Foto: public domain, NASA/Bill Ingalls

Prezident nepojede do Británie jen za královnou, měl by během své pracovní návštěvy na ostrovech vyznamenat také pět válečných veteránů a zúčastnit se ceremoniálu u památníku bitvy o Británii.

Přehrát

00:00 / 00:00

"Uvidíme, jestli paní Zemanová nacvičila pukrle a jestli to prezident nepřežene s úklonou," říká Špaček pro Český rozhlas Plus.

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana jde o významnou událost z pohledu České republiky i českých médií, nejedná se ale o návštěvu se všemi poctami. Domnívá se, že by to Zemanovi mohlo vylepšit image po odložení návštěvy u amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Pokud to setkání opravdu proběhne a proběhne standardním způsobem, tak se dá očekávat, že mu to výrazně pomůže vylepšit pověst v očích veřejnosti, a to z toho důvodu, že mu bylo často vyčítáno, že se příliš orientuje na Východ," říká Hartman.

Jemný stisk, úklon a neoslovovat královnu

Ladislav Špaček, odborník na etiketu a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla, vysvětluje, že přijetí u britské královny Alžběty II. je nejvyšší formou audience jakou známe, i když patří spíše mezi symbolická než politicky významná setkání.

„Audience probíhá v Buckinghamském paláci. Královna přijme hlavu státu s manželkou a několika vybranými členy delegace v hlavním audienčním sále. Host k ní přistoupí, královna mu nabídne ruku a host ji lehce stiskne a přitom se ukloní. Uklání se pouze hlavou a dáma by měla udělat pukrle, takže uvidíme, jestli paní Zemanová nacvičila pukrle a jestli to Miloš Zeman nepřežene s úklonou. Někdy to tak dělává," popisuje průběh audience Špaček.

Konverzaci zahajuje zásadně královna, kterou není možné oslovit. „Příslovečná žoviálnost našeho pana prezidenta, který rád trousí bonmoty a rád zahajuje rozhovory někdy trošku kontroverzně, jako naposledy s prezidentem Putinem, se bude muset ukáznit a bude muset vyčkat, až ho královna osloví," říká Ladislav Špaček.

Martin Karlík, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme