Zeman bude na oslavách v Číně jediným prezidentem ze západních zemí

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě Číny zúčastní i vojenské přehlídky. Bude tak nejvýše postaveným západním představitelem, který na ni půjde. Přehlídka bude vyvrcholením oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0

„Pan prezident odlétá v úterý 1. září na návštěvu Čínské lidové republiky, kde uctí památku padlých ve druhé světové válce. Pan prezident se v rámci těchto oslav zúčastní i vojenské přehlídky,“ řekl Radiožurnálu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Účast na oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří potvrdilo více než 20 hlav států, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je správné, že se prezident zúčastní oslav v Číně? Radiožurnál se ptal europoslanců Stanislava Polčáka (TOP 09) a Miloslav Ransdorfa (KSČM)

Lídři západních mocností pozvání odmítli, některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí nebo jiné vysoké činitele. Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci.

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

Schwarzenberg: Účast Zemana je chyba

Přítomnost prezidenta Miloše Zemana na čínské vojenské přehlídce kritizuje opoziční TOP 09. Předseda strany Karel Schwarzenberg Radiožurnálu řekl, že Zeman má blízko k režimům, jako je ten čínský nebo ruský, a svou účastí Západ provokuje.

„Pan prezident ví, že tam bude obzvlášť oslavován a budou mu lichotit, právě poněvadž je jediný západní státník, který se tam objevuje. Já nepovažuji za rozumné a českému státu propěšné vybočovat ze solidarity evropských států a Spojených států. Považuji to za bohužel dosti chybný krok,“ uvedl Schwarzenberg.

Europoslanec Miloslav Ransdorf z KSČM ve vysílání Radiožurnálu prezidenta naopak hájil. Podle něj není na účasti Zemana nic špatného, přestože bude na akci jedinou hlavou státu ze západu.

„Je logické, že konec druhé světové války si zaslouží připomenutí, a já neshledávám nic politováníhodného na tom, že tam prezident Zeman míří. Zvlášť když připomněl, že mu jde o obchodní smlouvy,“ míní Ransdorf.

ČRo, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme