Zeman chce brát na své zahraniční cesty úspěšné podnikatele

Nový prezident Miloš Zeman bude na své zahraniční cesty brát úspěšné české podnikatele. Chce tak podporovat mezinárodní obchod. Řekl to na svém prvním oficiálním setkání se zahraničními diplomaty, kteří jsou na misi v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se setkal s členy diplomatického sboru, manželka Ivana (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

Zeman předstoupil před velvyslance i se svou ženou Ivanou. V projevu proneseném v angličtině řekl, že doufá v dobrou spolupráci, a poděkoval, že se s některými velvyslanci setkal už před svým zvolením.

Prezident slíbil, že na své zahraniční cesty bude brát úspěšné české podnikatele a průmyslníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to, co si podnikatelé slibují od avizovaných aktivit hlavy státu, jsme se ptali Radka Špicara, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy

Zeman také zdůraznil, že společným úkolem mezinárodního společenství je bojovat proti terorismu. Setkání s diplomaty bylo Zemanovou první velkou oficiální akcí poté, co usedl na Pražském hradě.

Prezidentovu ambici přivést do zahraničí řady tuzemských podnikatelů vítá Svaz průmyslu a dopravy. Hlava státu podle něj může českému exportu skutečně pomoci, jak se to už několikrát ukázalo v minulosti.

„Obchodní mise, kterých se účastní prezident republiky, řekl bych patří k těm vůbec nejsilnějším nástrojům ekonomické diplomacie, které má jakákoliv země k dispozici,“ poznamenal viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Pokud má být Zemanova pomoc exportérům skutečně účinná, jeho cesty by dle Špicara měly směřovat spíše mimo Evropskou unii.

Mynář chce post kancléře využít ve prospěch SPOZ. Podle politiků a politologů je to nešťastné

Číst článek

„V Unii čeští exportéři pomoc od našich politiků příliš nepotřebují. Ale právě v těch zemích, kde je politika úzce spojená s ekonomikou, to znamená buď v rozvojových zemích, nebo v teritoriích, jako je Latinská Amerika nebo jihovýchodní Asie, tam je zaštítění obchodních misí ústavními činiteli velmi efektivní,“ řekl Špicar v Ozvěnách dne.

Mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu zatím ale není dořešený kompetenční spor o to, jestli by obchodní zájmy republiky měli v cizině reprezentovat spíš ekonomové než politici. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba už dává dohromady seznam možných - jak sám řekl - obchodních přidělenců. I když vicepremiér Karel Schwarzenberg na tento plán ještě úplně nekývl.

Lucie Husárová 1, Tereza Janouškovcová Bartůňková, mta, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme