Zeman chce prosadit majetková přiznání a je pro obnovu Kajínkova procesu

Nově zvolený prezident Miloš Zeman se chce zasadit o přijetí zákona o majetkových přiznáních. V televizi Prima prohlásil, že po příštích volbách by mohly mít převahu v parlamentu strany, které majetková přiznání podporují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující prezident Miloš Zeman v pořadu Partie televize Prima | Zdroj: ČTK

„Já bych dokonce nevylučoval, že to za pokus stojí i při současném složení parlamentu. Nepochybuji o Senátu v daném případě, a možná že i v Poslanecké sněmovně se najde mírná většina pro tento zákon,“ prohlásil Zeman, který majetková přiznání neúspěšně prosazoval už jako premiér.

O zákonech, které ho zajímají, chce příští prezident vyjednávat s politickými stranami zastoupenými v parlamentu. Zároveň zopakoval, že chce více než jeho předchůdci chodit na jednání vlády i parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plány budoucího prezidenta Miloše Zemana se zajímala redaktorka Květa Moravcová

Zeman také řekl, že je pro obnovení soudního procesu s Jiřím Kajínkem. Ten si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993. Kajínek vinu nikdy nepřiznal. Policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Zeman v rozhovoru uvedl, že milost by ale Kajínkovi nedal.

Miloš Zeman pro ČRo: Šlouf je můj přítel, ale na Hrad se mnou nepůjde

Číst článek

„Já bych se přimlouval za to, aby bylo obnoveno řízení s panem Kajínkem, aby pokud možno bylo přeloženo od plzeňského soudu někam jinam, aby se odstranilo podezření z možné zaujatosti tohoto soudu.“

„Ale protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to samozřejmě platí i pro pana Kajínka,“ zdůraznil Zeman. Rozhodnout o obnovení jakéhokoli procesu však prezident republiky nemůže.

Zemanův výrok o předčasných volbách nemá podle Kalouska žádnou váhu

Číst článek

Po nástupu do úřadu hlavy státu se Miloš Zeman zřejmě přestěhuje na Pražský hrad. Jak řekl, ušetřil by tím čas, protože by jinak musel dojíždět z dalekých pražských Stodůlek. Zeman si bude moci vybrat: Buď bude bydlet v Lumbeho vile, kde zatím žije Václav Klaus, nebo v apartmánu zřízeném přímo na Hradě.

Tereza Bartůňková, Květa Moravcová, mta, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme