Zeman chtěl vyhlásit volby na 14. a 15. října, podle Chovance se do krajů musí volit dříve

Prezident Miloš Zeman oznámil, že chce vyhlásit volby do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev na 14. a 15. října. Druhé kolo senátních voleb by se mělo konat o týden později, tedy 21. a 22. října. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale Zemana požádá, aby vyhlášený termín krajských voleb přehodnotil. Podle expertů vnitra by se měly konat nejpozději 7. až 8. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto)

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Českému rozhlasu řekl, že nešlo o oficiální vyhlášení termínu voleb a je ho možné změnit.

„Pan prezident na tiskové konferenci artikuloval názor poslanců zvolených za tento region, kteří požádali o tento termín. Ale pokud by kolidoval se zákonem, tak samozřejmě bude vypsán termín dřívější,“ uvedl Ovčáček.

„My jsme to analyzovali a myslíme si, že termín překračuje čtyřletý mandát. Podle nás je ze zákona možný termín 7. a 8. Pana prezidenta požádám, aby přehodnotil svůj názor. Předpokládám, že ten termín bude upraven, žádné drama bych v tom neviděl,“ řekl ministr vnitra Chovanec.

Krajské volby se v Česku konají každé čtyři roky. Naposledy lidé vybírali své krajské zastupitele v roce 2012. Ve většině krajů tehdy zvítězila ČSSD. Druhý nejvyšší počet mandátů získali komunisté.

Letos poprvé bude v krajských volbách usilovat o přízeň voličů také hnutí ANO.


dab, Tereza Chlubná, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme