Zeman popřál Číně k novému lunárnímu roku, ambasáda skrývá protirežimní příspěvky pod videem

Čínská ambasáda zveřejnila v pondělí oficiální zdravici prezidenta Miloše Zemana. Prezident popřál hodně zdaru a štěstí k novému lunárnímu roku všem Číňanům, prezidenta Si Ťin-pchinga označil za svého přítele a zemi za úspěšnou světovou velmoc. Pozdrav ambasáda zveřejnila jen pár dní před začátkem zimních olympijských her v Pekingu. Pod videem se následně objevily desítky příspěvků, které upozorňují na porušování lidských práv v Číně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman ve zdravici uvedl, že Česko a Čína sdílí velké kulturní bohatství a usilují o prosperitu svých zemí.

Prezident ve videu, které ambasáda zveřejnila jako blahopřání k novému čínskému lunárnímu roku, nešetřil na adresu vývoje země chválou. „Čínská lidová republika dosáhla v poslední době mnoha významných úspěchů. V některých oblastech již předstihla Spojené státy a stala se i významnou technologickou velmocí,“ uvedl Zeman.

V blahopřání zmínil i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, kterého označil za svého přítele. „Dovolte mi, abych při příležitosti čínského nového roku popřál všem svým přátelům, počínaje čínským prezidentem, hodně zdaru a štěstí,“ zakončil zdravici Zeman.

Skrývání komentářů

Pod twitterovým příspěvkem se po zveřejnění videa začaly objevovat příspěvky a komentáře odsuzující autoritářské přístupy Číny, která utlačováním a segregací menšin a autonomních oblastí dlouhodobě porušuje lidská práva.

Správci účtu ambasády následně některé příspěvky skryli. Uživatelé pak pomocí opětovného zveřejňování a vzájemné podpory aktivistické příspěvky opět zviditelnili.

V komentářovém vláknu na twitteru momentálně převažují příspěvky na podporu utlačovaných menšin. Objevují se příspěvky připomínající masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, represe vůči ujgurské menšině či stále neuznávané autonomní horské oblasti Tibet.

Represe a bojkot

Ambasáda video zveřejnila před začátkem zimních olympijských her v Pekingu, které Čína oficiálně zahájí 4. února. Olympijský výbor je kritizován za udělení pořadatelství her zemi, která je vedena totalitářskou komunistickou stranou a dlouhodobě porušuje lidská práva.

Česko se před několika dny přidalo k diplomatickému bojkotu olympiády. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že nikdo z vlády do Pekingu nepojede.

Na jednání s předsedou ČOV J. Kejvalem a místopř. L. Varhaníkem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády.

ČR se tak připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Našim sportovcům přeji hodně úspěchů.

12:27 – 28. 01. 2022

71 2562

Jedním z dlouhodobě kritizovaných kroků Číny je represivní přístup ke komunitě Ujgurů. V autonomní provincii Sin-ťiang režim vybudoval síť tzv. převýchovných táborů, z nichž se někteří Ujgurové stále pohřešují. 

Kontroverzní kroky Pekingu ke komunitě některé země ostře kritizují. Administrativa bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa čínské represe označila za genocidu. Evropská unie v březnu uvalila na Čínu sankce za porušování lidských práv. Stalo se tak poprvé od masakru demonstrantů na náměstí Nebeského klidu.

Timon Láska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme