Zeman pogratuloval dopisem Čaputové, pozval ji na oficiální návštěvu Pražského hradu

Prezident Miloš Zeman v dopise pogratuloval Zuzaně Čaputové k víkendovému vítězství ve slovenských prezidentských volbách a pozval ji na návštěvu České republiky. V pondělí to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Čaputová ve druhém kole prezidentské volby porazila Maroše Šefčoviče, kterého Zeman před hlasováním podpořil.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

„Dovolte mi, abych vám srdečně pogratuloval k vašemu vítězství v přímých prezidentských volbách a k vaší nově získané funkci prezidentky Slovenské republiky,“ napsal Zeman. Poznamenal, že vztahy mezi Českem a Slovenskem byly vždy nadstandardní a výjimečné.

‚Pokud se nepodaří upevnit zbytky důvěry veřejnosti, může mít navrch antisystém a extrém,‘ říká Čaputová

Číst článek

„Osobně mě velmi těší, že se nám i nyní, více než pětadvacet let po rozdělení společného státu, daří udržovat a rozvíjet vysokou úroveň přátelství a spolupráce, a to nejen mezi našimi zeměmi, nýbrž také, což je mnohem důležitější, mezi našimi občany,“ uvedl.

Čaputovou také pozval k návštěvě České republiky. „Bude mi potěšením přivítat vás na Pražském hradě a pevně věřím, že se nám podaří navázat na tradici osobního přátelství mezi českými a slovenskými prezidenty, které je odrazem bratrství Čechů a Slováků,“ doplnil.

Zároveň jí popřál pevné zdraví, štěstí, úspěch a trpělivost při výkonu prezidentské funkce.

První cesta na Hrad

Čaputová již po zvolení řekla, že krátce po inauguraci v polovině června pojede do Česka na první zahraniční návštěvu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v neděli sdělil, že termín návštěvy není ještě stanoven. „Nejprve musí proběhnout inaugurace paní prezidentky,“ uvedl.

Blahopřejeme Čaputové. Věříme, že česko-slovenské vztahy zůstanou nadstandardní, vzkázal Zeman

Číst článek

Zeman v neděli 24. března, tedy necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb, přijal v Lánech Šefčoviče. Protikandidátu Čaputové popřál úspěch ve volbách a ocenil jeho odborné vlastnosti a znalosti.

Místopředseda Evropské komise Šefčovič po schůzce řekl, že Zeman má obavy o soudržnost a budoucí spolupráci zemí visegrádské čtyřky a prý ho pokládá za jediného garanta, že tato spolupráce bude fungovat. Šefčovič se sešel také s předsedou ČSSD a místopředsedou vlády Janem Hamáčkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme