Prezident Zeman udělil milost dvěma mužům. Jeden má onemocnění srdce, druhý poskytl první pomoc

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyhovět dvěma žadatelům o milost. Vážné zdravotní důvody, které dříve uvedl jako podstatné při rozhodování o milosti, splňuje jen jeden z nich. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka u druhého muže tentokrát prezident přihlédl k vykonání výjimečného a mimořádného skutku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman udělil dvě milosti | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek udělil dvě milosti. Trest prominul muži, který poskytnutím první pomoci zachránil život další osobě, a vězni se závažným onemocněním srdce. Oba byli odsouzeni k nepodmíněným trestům, první za zanedbání povinné výživy, druhý za maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky, jak uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dohromady udělil 14 milostí.

Prezident republiky Miloš Zeman se ve čtvrtek dne 19. března 2020 rozhodl vyhovět dvěma žadatelům o milost: hrad.cz/cs/pro-media/t…

10:20 – 19. 03. 2020

1 13

Už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Čtvrteční první případ omilostněného muže podle Ovčáčka do této kategorie nespadá. Zeman podle něj milost udělil muži, „který bez zaváhání poskytl první pomoc a zachránil tak život další osobě“.

„Tento případ se vymyká tím, že omilostněný nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu. Pan prezident však považoval za správné ocenit tento mimořádný a chvályhodný skutek tím, že omilostněnému prominul zbytek nepodmíněného trestu odnětí svobody uloženého mu za přečiny zanedbání povinné výživy,“ uvedl mluvčí. Dodal, že muž už větší část svého trestu vykonal, ve výkonu trestu pracuje a ředitel věznice ho velmi kladně hodnotí.

Vražda, loupeže, krádeže. Muž, který dostal od prezidenta milost, spáchal 18 trestných činů

Číst článek

Podmínky pro milost

Ve druhém případě Zeman podle svého mluvčího přihlédl k dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Omilostněný trpí závažným srdečním selháním, které jej dle Hradu bezprostředně ohrožuje na životě. Kvůli nezvratnému poškození srdečního svalu ho čeká transplantace srdce. Již několik let proto není ve výkonu trestu a soud mu nástup opakovaně odkládá.

„Prezident republiky v daném případě prominul omilostněnému muži zbytek nepodmíněného trestu odnětí svobody uloženého za přečiny maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedl mluvčí. Na současně uložený tříletý trest zákazu řízení motorových vozidel se udělená milost nevztahuje.

Návrh na omilostnění předložila Zemanovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Zeman si stanovil jako podmínky pro udělení milosti, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme