Zeman potvrdil, že jmenuje Fialu premiérem, udělá vše, aby vláda vznikla co nejrychleji

Prezident Miloš Zeman v pátek řekl, že se jmenováním předsedy ODS Petra Fialy předsedou nového kabinetu nebude problém. Uvedl to v telefonickém rozhovoru na Frekvenci 1. Současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nemá zájem stát se premiérem, poznamenal. Fiala uvedl, že sdělení prezidenta uvítal. Zeman udělá vše pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji.

Praha (Aktualizováno: 12:31 5. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedu ODS Petra Fialu a poslance Pavla Blažka přijal Miloš Zeman v Lánech 22. září 2021

Předsedu ODS Petra Fialu a poslance Pavla Blažka přijal Miloš Zeman v Lánech 22. září 2021 | Foto: Jiří Ovčáček | Zdroj: Pražský hrad
Přehrát

00:00 / 00:00

Kompletní záznam rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem pro Press klub Frekvence 1

Prezident Miloš Zeman se se šéfem koalice Spolu Petrem Fialou (ODS) spojí v sobotu prostřednictvím videohovoru. Zeman veřejně promluvil poprvé od 1. září, kdy v Brně zahájil školní rok. Médiu poskytl rozhovor poprvé od 22. srpna, kdy s ním hovořil server Blesk.cz.

Předseda ODS uvítal sdělení prezidenta, že je připraven jmenovat ho premiérem. „Budu prezidenta informovat o tom, že zástupci obou koalic se dokázali velice rychle shodnout na hlavních programových principech a že jsou připraveni co nejdřív sestavit funkční vládu. V této souvislosti vítám sdělení pana prezidenta Zemana, že je připraven mne jmenovat do funkce premiéra a udělat všechny ústavní kroky, které jsou nezbytné pro vytvoření nové vlády,“ uvedl Fiala.

Halík: Prezident mne zcela lživě obvinil

K dotazu na předběžná jednání k možné aktivaci článku 66 Zeman řekl, že někteří lidé jsou hluboce zklamáni jeho zlepšujícím se zdravotním stavem. Tak například veřejně prohlásil kněz Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu typický katolický kněz,“ popsal údajná Halíkova slova.

Reakci na obvinění Halík poskytl přímo serveru iROZHLAS.cz. „Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil, prezident mne zcela lživě obvinil  a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na  Ferdinanda Peroutku.  Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nyní nezvažuji podání žaloby,“ napsal v e-mailu redakci.

„Program ODS je mi sympatický,“ podotkl prezident pro Frekvenci 1 s tím, že si prostudoval kampaně všech parlamentních stran. 

Prezident také potvrdil, že dosluhující premiér Babiš (ANO) nechce být pověřen sestavením vlády. „Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Důvod je poměrně prostý, nikdo s ním nechce jednat,“ poznamenal Zeman. Premiér Babiš po rozhovoru uvedl, že plánuje předat prezidentovi demisi písemně po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Ta je na programu od pondělí 8. listopadu do středy 10. listopadu.

Zeman vládu jmenuje v Lánech

Zeman uvedl, že vzhledem ke svému zdravotnímu stavu jmenuje novou vládu v Lánech, nikoliv na Pražském hradě, jak bývá zvykem.

Komentoval také podepsání dokumentu, kterým svolal zasedání Poslanecké sněmovny. Policie se totiž nyní zabývá tím, jestli nebyl Zemanův podpis zfalšovaný. „Samozřejmě že ten podpis je pravý, což můžu osobně potvrdit,“ uvedl.

Zeman: Cítím se naprosto normálně. Už měsíc nekouřím, ale neříkám, že mi to vydrží

Číst článek

Zeman, který se léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), řekl, že se cítí naprosto normálně, a protože není přetížený, tak i lépe než obvykle. Uvedl, že už měsíc nekouří.

Ve sněmovních volbách Zemana překvapil neúspěch Pirátů, byl extrémnější, než čekal. Piráti, kteří do voleb šli v koalici se Starosty a nezávislými (STAN), získali čtyři mandáty. Mají ale být součástí vznikající vlády společně s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Podle Fialy je Česko ve složité ekonomické i epidemiologické situaci a potřebuje novou vládu s jasným mandátem vycházejícím z výsledků voleb.

Prezident Zeman je hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici od 10.října. V ten stejný den jej ještě v Lánech navštívil premiér Babiš. Toho původně Zeman přislíbil dva pokusy k sestavení vlády. Zemanův pobyt v nemocnici provází řada kontroverzí, kromě podezření z falsifikace jeho podpisu vzbudila souběžná návštěva předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a kancléře Vratislava Mynáře, kteří na videu zveřejněném Hradě porušovali protiepidemiologická opatření přímo u prezidenta v pokoji.

18. října předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že Zeman není způsobilý vykonávat funkce ve svém úřadu. Senát v reakci na zprávu o prezidentově zdravotním stavu chystal aktivaci článku 66, která by Zemana dočasně osvobodila od vykonávání funkcí. Vystrčil následně uvedl, že při přesunu prezidenta z intenzivní péče na běžný pokoj by aktivace nebyla nutná.

ČTK, til, kno, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme