Prezident Zeman mi sdělil, že není v tuto chvíli připraven mě jmenovat ministrem, řekl Hladík
Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi KDU-ČSL Petru Hladíkovi, že má výhrady k jeho jmenování do funkce ministra životního prostředí a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Hladík to řekl po středečním jednání s hlavou státu na Pražském hradě. Má dojem, že Zemanovi výhrady, které vznesl, vysvětlil.
Hladík nyní bude informovat o prezidentově postoji předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který dočasně ministerstvo životního prostředí vede, a lidovecké předsednictvo.
Mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková ve středu v podvečer řekla, že Hladík by se s Jurečkou měl sejít ještě během středečního večera. Předseda sněmovního klubu lidovců Marek Výborný následně sdělil, že ještě ve středu bude o situaci jednat i předsednictvo strany. Do té doby odmítl další postup předjímat.
Fiala poslal Zemanovi návrh na jmenování Hladíka ministrem. Chtěl počkat na posun v kauze bytů v Brně
Číst článek
Jurečka následně situaci probere s premiérem Petrem Fialou (ODS), uvedl Hladík. Novináři nedostali prostor pro dotazy.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí. O situaci bude s Jurečkou jednat, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka.
Jurečka na twitteru napsal, že nevidí „žádné zásadní důvody, proč Petra Hladíka (prezident) odmítá jmenovat“. Podle něj není žádný racionální důvod, aby prezident Miloš Zeman návrh premiéra Petra Fialy (ODS) odmítal. O dalším postupu bude jednat celostátní výbor KDU-ČSL, který Jurečka svolal na páteční odpoledne. Řekl to České televizi.
„Vedli jsme spolu poměrně dlouhou debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká, poměrně konkrétní,“ řekl Hladík.
„V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a není v tuto chvíli připraven mě jmenovat ministrem životního prostředí. Domnívám se, že jsem mu tyto výhrady, které on vznesl, vysvětlil, nicméně v tuto chvíli pan prezident na svém stanovisku trvá,“ dodal.
Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody proč Petra Hladíka odmítá jmenovat.
— Marian Jurečka (@MJureka) January 4, 2023
Petr Hladík je kompetentní v oblasti životního prostředí, tuto agendu měl na starosti v Brně, nespáchal nic nezákonného, není obviněn či trestně stíhán.
Lídři koaličních Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09 napsali ČTK, že Zemanův postoj berou na vědomí.
„Není to pro vládu jednoduchá situace. Věřím, že KDU-ČSL brzy přijde s řešením,“ uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podobně se vyjádřila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Očekávám od KDU-ČSL řešení situace,“ napsala.
Ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš odkázal na to, že o věci bude jednat vedení KDU-ČSL a následně lidovci situaci projednají s Fialou. „Do té doby je předčasné další možný postup komentovat,“ sdělil Bartoš.
Kauza brněnských bytů
Průtahy se jmenováním nového ministra vyvolala kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Bývalý náměstek brněnské primátorky několikrát uvedl, že s policisty spolupracoval.
Advokát ke kauze brněnských bytů: Pokud podváděli, mohou přijít o bydlení v řádu měsíců
Číst článek
Fiala návrh na Hladíkovo jmenování do funkce podal na konci prosince. Tehdy sdělil, že chtěl poskytnout dostatek času, aby se situace vyjasnila, a že potřebná doba uplynula.
„Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí,“ uvedl minulý týden premiér.
Jurečka ve čtvrtek ráno spolu s Fialou poletí do Říma na pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. Dá se tak předpokládat, že budou mít při cestě prostor téma projednat.
Pravomoci prezidenta
Prezident podle ústavy jmenuje předsedu vlády „a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.
Zeman tvrdí, že mu ústava neukládá povinnost, aby musel akceptovat každý předložený návrh. V minulosti už několikrát své výhrady ke kandidátům prezident prosadil.
Zeman řekl čtyři důvody, proč odmítá jmenovat Lipavského. Vadí mu vzdělání či postoj k Visegrádu
Číst článek
Při sestavování koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) Zeman odmítl návrh, aby se ministrem zahraničí stal Miroslav Poche (ČSSD). Sociální demokracie nakonec prezidentovi ustoupila a na post nominovala Tomáše Petříčka.
Podobně se zachoval prezident i v případě ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Jeho demisi nejprve odmítl přijmout, následně nechtěl jeho nástupcem jmenovat Michala Šmardu (ČSSD). Zeman neustoupil a Šmarda se své nominace vzdal. Ministrem se stal Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Předloni při vzniku Fialovy vlády Zeman nechtěl jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčítal mu nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce a doporučil mu, aby se kandidatury vzdal.
Fiala tehdy uvedl, že nominace na členy vlády měnit nebude. Nakonec prezident i přes výhrady Lipavského šéfem české diplomacie jmenoval.