‚Zranění prezidenta není hlavním důvodem.‘ Hrad odložil Zemanovu cestu do Itálie kvůli koronaviru

Pražský hrad odložil zářijovou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Itálii. Hlavním důvodem je situace kolem pandemie koronaviru a s ní spojená opatření, řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. S italskými partnery nyní hledá jiný vhodný termín.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jindrák řekl, že zranění prezidenta z úterního večera, kdy si zlomil ruku, nebylo hlavním důvodem pro rozhodnutí cestu odložit. Tím byla situace kolem koronaviru, která neumožnila cestu v září uskutečnit v původně uvažovaném rozsahu. Neodpovídala by tak podle něj jejímu významu.

Prezident Zeman dostal do zlomené paže titanový hřeb. Z nemocnice ho pustí o víkendu

Číst článek

Nyní proto s Italy hledá další vhodný termín. Poznamenal, že bude záležet na aktuální koronavirové situaci. Italská strana je podle něj při hledání náhradního termínu velmi flexibilní.

Pandemie koronaviru Zemanovi zkomplikovala i další původně plánované zahraničněpolitické aktivity. Například je pravděpodobné, že se letos na podzim v Číně nesejdou s představiteli čínského státu zástupci zemí střední a východní Evropy na summitu 17+1.

Měl se konat už letos na jaře, kvůli koronaviru byl ale odložen. Zeman se původně nechtěl jarního summitu zúčastnit, protože podle něj Čína nesplnila své sliby ohledně investic v Česku. Později ale svůj názor změnil, Číně chtěl poděkovat za dodávky roušek. Pražský hrad počítal s jeho účastí i pro náhradní podzimní termín.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme