Hrad neříká o stavu prezidenta Zemana celou pravdu, v nemocnici byl kvůli problémům s játry

  • V posledních hodinách sílí nejasnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Hrad trvá na svých předchozích vyjádřeních, že prezident netrpí vážnějšími potížemi a připravuje se na povolební vyjednávání. Šéf Senátu Miloš Vystrčil v souvislosti s blížícími se volbami uvedl, že by bylo vhodné, aby Miloš Zeman informoval o svém stavu.
  • Ke stavu Zemana se ve středu vyjádřil i jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Ten řekl, že jestli má problémy s játry, tak to se zdravým úsudkem nesouvisí.
  • Radiožurnálu a Deníku N sedm důvěryhodných zdrojů, mimo jiné z prostředí Hradu a Ústřední vojenské nemocnice, potvrdilo to, že Miloš Zeman strávil v září osm dní v nemocnici údajně kvůli tekutině v dutině břišní. Takzvaný ascites mu zřejmě způsobily problémy s játry, kterými prezident podle provedených vyšetření trpí.
  • Prezidenta v pondělí v Lánech navštívil jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Lékař prezidentovi podle Deníku N doporučil, aby se vrátil do nemocnice a podstoupil tam další vyšetření. Prý to ale odmítl. Kancléř Mynář pak uvedl, že šlo o plánovanou návštěvu a prezident se připravuje na povolební vyjednávání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejasnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana sílí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miloš Zeman nastoupil do nemocnice 14. září, strávil tam osm nocí, zatím šlo o jeho nejdelší hospitalizaci.  V prvních dnech Hrad o Zemanově stavu mlčel, až později vydal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček stručné prohlášení, že Zemanův pobyt v nemocnici byl plánovaný. Na základě vyšetření jako CT, sonografie a krevních odběrů podle mluvčího lékaři nezjistili „žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě“. „Prezident republiky podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním,“ uvedl dále mluvčí.

PŘEHLEDNĚ: ‚Hlava mu myslela, reaguje na věci.‘ Přečtěte si, co zaznělo o Zemanově hospitalizaci

Číst článek

Jenže podle zjištění Radiožurnálu a Deníku N Hrad neříká o Zemanově zdraví celou pravdu. Sedm důvěryhodných zdrojů redakcím potvrdilo, že prezident má problémy s játry a do nemocnice musel kvůli tomu, že se mu začala tvořit tekutina v dutině břišní.

„Miloš Zeman byl hospitalizovaný kvůli stavu, kterému se říká ascites, což je tekutina v dutině břišní. Bylo to kvůli problémům s játry,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden ze zdrojů z lékařského prostředí obeznámený se zprávou z vyšetření. „Ano, pan prezident má problémy s játry,“ řekl bez dalších podrobností jiný zdroj z nemocnice.

A tvrdí to i zdroje z prezidentova okolí. „Měl vodu v břiše, což není a nebylo úplně dobré,“ popsal zdroj, který má k hlavě státu blízko.

Podobně se vyjádřily i další zdroj z blízkosti prezidenta. „Má ascites a v nemocnici byl kvůli tomu, aby se mu ta tekutina odčerpala,“ vysvětluje zase vysoce postavený zdroj ve státní správě, který je o Zemanově zdravotním stavu informován.

K Zemanově stavu se ve středu vyjádřil i jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Ten řekl, že jestli má problémy s játry, tak to se zdravým úsudkem nesouvisí.

Klíčová povolební role

Zdravotní stav Miloše Zemana řešil ve středu ráno i premiér Andrej Babiš z ANO, když se začalo spekulovat o tom, jak na tom prezident skutečně je. „Mluvil jsem ráno s ředitelem Ústřední vojenské nemocnice a pan prezident je v pořádku. Nevím, jak to vzniklo, ale byl jsem ubezpečen, že pan prezident je v pořádku,“ řekl Babiš v reakci na spekulace o Zemanově zdravotním stavu.

Exprezident Klaus se po necelém týdnu musel vrátit do nemocnice. Stále má problém s vysokým tlakem

Číst článek

Česko totiž čekají o víkendu sněmovní volby, po kterých bude prezidentova role klíčová. Právě Zeman určí, kdo dostane první pokus sestavit novou vládu.

Šéf horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil za ODS řekl, že by bylo vhodné, aby Miloš Zeman vzhledem k blížícím se sněmovním volbám informoval o svém stavu.

„Bude za nějakou dobu někoho pověřovat sestavením vlády, bude rozhodovat o tom, kdo bude a nebude premiérem, a tak dále. To jsou věci tak zásadní, že bych považoval za férové, správné a odpovídající duchu Ústavy a nějakým pravidlům, která jsou standardem, že budeme o tom, jaký je zdravotní stav prezidenta Zemana, informováni,“ zmínil v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce předseda Senátu.

Vystrčil opakovaně zmiňuje, že pokud by se senátoři nic nedozvěděli, zvažují, že se dotážou na zdravotní stav prezidenta oficiální cestou.

Bez odpovědí z Hradu

Hrad ale na konkrétní dotazy neodpovídá. Když se Radiožurnál opakovaně ptal hradního kancléře Vratislava Mynáře, jestli byly důvodem prezidentovy hospitalizace problémy s játry, reagoval takto:

„Cože má? A jak jste na to přišla, proboha?“ Na dotaz, zda tedy popírá, že má prezident problémy s játry, odpověděl, že „se na spekulacích nehodlá podílet“. Na dodatečnou otázku, zda by jako jeden z nejbližších lidí prezidenta mohl jasně říct, zda má, nebo nemá problémy s játry, pak už neodpověděl. 

Mluvčí Jiří Ovčáček nezvedal telefon a na SMS zprávu neodpověděl. Na twitter pouze napsal, že prezident se těší na povolební vyjednávání.

„Pan prezident České republiky pracuje v Lánech, včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se pan prezident chystá volit. Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek.“

Pan prezident 🇨🇿 pracuje v Lánech, včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se pan prezident chystá volit. Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek.

08:50 – 06. 10. 2021

22 257

A oficiálně nechce prezidentův stav komentovat ani nemocnice. Zemanovým ošetřujícím lékařem je šéf ÚVN Miroslav Zavoral, který navštívil v pondělí prezidenta přímo v Lánech. Podle Deníku N lékař prezidentovi doporučil, aby se vrátil do nemocnice a podstoupil tam další vyšetření. Zavoral ale také nezvedal telefon, jeho asistentka opakovaně odkazovala na tiskovou mluvčí Jitku Zinke.

„Nemohu komentovat stav žádného z pacientů, protože zákon ukládá všem zdravotnickým zařízením, aby zachovala mlčenlivost,“ uvedla Zinke.

Kancléř Mynář o Zemanově zdraví: Prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám

Číst článek

Kancléř Mynář k tomu pak uvedl, že návštěva Zavorala byla jednou z pravidelných návštěv, na kterých se Pražský hrad s ředitelem střešovické nemocnice Zavoralem domluvil asi před rokem, a hospitalizace prezidenta není v plánu.

Ve středu odpoledne Hrad reagoval na výroky exministryně a lékařky Džamily Stehlíkové, která na svém blogu napsala, že prezident má problémy s játry a zmínila „náběh na delirium tremens“.

„Vystupování paní Stehlíkové je typickou ukázkou zneužívání lékařské autority k politickým cílům. Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ uvedl Hrad na svém webu

Prezident byl hospitalizován i v roce 2019, tehdy strávil v nemocnici čtyři dny. Když skončila hospitalizace, sám se zasadil o to, aby se veřejnost dozvěděla, jak na tom zdravotně je. „Myslím si, že každý člověk má samozřejmě právo, aby jeho dokumentace nebyla zveřejňována, ale v případě prezidenta republiky je naopak jeho povinností, aby občané znali zprávu o jeho zdravotním stavu,“ zdůvodnil to prezident Zeman v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

Návštěvu nemocnice tenkrát označil Hrad za rekondiční pobyt.

Markéta Chaloupská, Zdislava Pokorná, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme