Zeman je mezi českými krajany v New Yorku vítán, při setkání dostal i dort

Dopravní uzavírky, hodinové zácpy, vrcholná politická jednání i protesty a demonstrace - New York se jako každý rok na konci září mění v ostře střeženou zónu. Stovky státníků z celého světa dnes na Valném shromáždění OSN osloví americký prezident Barack Obama. Své zástupce má na setkání i Česká republika. Prezident Miloš Zeman nastíní ostatním své vize zítra. Těsně před začátkem výročního jednání OSN se setkal i s českými krajany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman strávil první pracovní den své cesty do New Yorku s krajany

Prezident Miloš Zeman strávil první pracovní den své cesty do New Yorku s krajany | Zdroj: ČTK

Plavba na lodi kolem Manhattanu, národní písně v podání dětí newyorské české školy a dokonce i narozeninový dort - Miloš Zeman se od českých krajanů v New Yorku dočkal přívětivého přivítání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman se v New Yorku setkal s krajany. Byla u toho zpravodajka Lenka Kabrhelová

„V Americe bydlím už 46 let. Vždycky je pro nás krajany velkou úctou, když nás navštíví někdo z České republiky, jako je prezident,“ říká lékařka Susan Lucakova, viceprezidentka krajanské organizace BBLA a prezidentka Dvořákovy společnosti.

Také další Američané s českými kořeny potvrzují, že setkání s prezidentem je pro ně vítaným signálem, že o ně prapůvodní vlast neztratila zájem, byť ne všichni s hlavou státu politicky souhlasí.

Mnozí z těch, kdo opustili vlast jako uprchlíci před komunismem a totalitou, také s rozpaky sledují diskusi o uprchlické krizi v České republice i celé východní Evropě a negativní náladou společnosti.

„Byla jsem velice překvapená a trošku zklamaná, protože jako emigrant v roce 1981 jsme přijeli z lágru z Rakouska. Potřebovali jsme pomoc, a aby nás viděli jako lidi – trošku lidského zacházení,“ vysvětluje lékařka Zdeňka Houner.

Prezident Zeman oslaví 71. narozeniny na pracovní návštěvě New Yorku

Číst článek

Právě řešení jedné z příčin uprchlické krize - válečného konfliktu v Sýrii - budou mít na programu účastníci Valného shromáždění, včetně prezidenta Zemana. Ten se, jak potvrdil, sejde s představiteli syrského režimu i opozice.

Prezident Zeman se s krajany vydal na plavbu kolem Manhattanu k soše Svobody | Foto: ČTK

Kolem Sýrie se bude točit dnešní schůzka Baracka Obamy s Vladimirem Putinem, se kterým se za poslední dobu český prezident setkal hned dvakrát.

„Setkali jsme se v Moskvě a v Pekingu. Nemohu vyloučit, že dojde i ke třetímu setkání. Myslím si ale, že i předchozí dvě setkání byla dostatečně obsažná. Jsem velmi rád, že prezident Putin podpořil můj návrh na akci pod záštitou OSN a Rady bezpečnosti proti mezinárodnímu terorismu,“ nastiňuje Miloš Zeman hlavní misi své návštěvy v New Yorku.

Zatímco prezident, častý obhájce kroků Vladimira Putina, přednese svůj návrh v plénu, pozvánka na debatu o boji proti Islámskému státu, terorismu a násilnému extremismu, pořádanou prezidentem Obamou, putovala na úřad vlády do rukou premiéra Bohuslava Sobotky. Ten přistane v New Yorku dnes kolem poledne místního času.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme