Zeman je na první návštěvě Senátu, po projevu poobědvá s vybranými senátory

Prezident Miloš Zeman se dnes poprvé v nové funkci schází se senátory. Kromě projevu a krátké tiskové konference ho čeká také společenské setkání u oběda. A to s těmi senátory, kteří v minulosti podepsali jeho kandidaturu na prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman oslovil delegáty sjezdu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Miloš Zeman odmítl předem naznačit, o jakých tématech chce v horní komoře parlamentu mluvit. „Víte, já jsem člověk výsostně zdvořilý, čeho jste si jistě všimli. A jako zdvořilý člověk nepokládám za vhodné, abych říkal vám dříve než Senátu, co tam hodlám říci.“

Místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS a Zemanův protikandidát z přímé prezidentské volby doufá, že prezident prokáže nadstranickost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman poprvé ve funkci prezidenta navštíví Senát. Další podrobnosti od redaktorky Lucie Husárové

„Já se na něj docela těším, protože se známe řadu let a střetávali jsme se před prezidentskými volbami. Doufám, že dodrží svůj slib a že bude nadstranický a že nám tady nebude říkat o svých občanských stanoviscích,“ věří Sobotka.

V programu prezidenta v Senátu je vedle setkání se senátory a projevu taky oběd s vybranými senátory v čele s Vladimírem Drymlem. Ten sesbíral podpisy pod kandidaturu Miloše Zemana a dnes nyní je členem Strany práv občanů Zemanovci.

Kromě Drymla dnes s prezidentem poobědvá také například Jaroslav Palas, který už patří do senátního klubu zemanovců, KSČM a Severočechů.cz, anebo Marta Bayerová z KSČM.

„Přijde kolem poledne, má schůzku s panem předsedou Milanem Štěchem, pak si máme dát skleničku s celým Senátem, přivítací přípitek v restauraci a potom se má sejít s těmi, kteří mu podepsali kandidaturu,“ nastiňuje Zemanův program Bayerová.

Prezidentovu návštěvu oceňuje šéf horní komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD. Zemanův předchůdce Václav Klaus podle něj cestu do Senátu zapomněl. A také doufá, že už se prezidentův názor na Senát proměnil.

„Já jsem se mu při předchozích setkáních snažil vysvětlit k těm jeho názorům na Senát, že by se měl změnit v regionální komoru. Informoval jsem ho, jak se po posledních volbách Senát proměnil, že je tady hodně zástupců, kteří dřív byli nebo jsou primátory, starosty, hejtmany. Takže ten regionální charakter stejně Senát získal,“ říká Štěch.

Šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera předpokládá, že prezidentův projev v senátu bude mířit především na ČSSD.

„Dvěma větami pohladí a třemi větami udeří, aby maličko rozložil klub ČSSD. Ale ono to nebude na první pohled vůbec vidět, on to velmi dobře umí říct. Určitě bude mluvit bez papíru,“ předpokládá Kubera.

Miloš Zeman už má za sebou setkání s hejtmany a byl už také na zasedání vlády.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme