Zeman je pro Trumpa nezajímavý. Havla by určitě přijal, tvrdí Cyril Svoboda

Prezident Miloš Zeman je ve Spojených státech. V pondělí v New Yorku převezme ocenění Bojovník za pravdu od amerického židovského fondu GJCF. Kromě toho také vystoupí na 72. zasedání Valného shromáždění OSN, které začíná tento týden. Svůj projev by měl přednést už v první desítce řečníků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

„Je to dobře, ale pořadí není moc důležité. Světová média budou řečníky sledovat podle jejich významu,“ myslí si bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Na zasedání OSN se podle něj nic zásadního nevyřeší, jde jen o přehlídku projevů, z nichž některý možná bude zajímavý nebo provokativní.

Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi proto nevyčítá, že se jako lídr ČSSD rozhodl dát přednost kampani před sněmovními volbami, ve kterých jde politickým stranám o hodně.

Význam Valného shromáždění Svoboda vidí mimo hlavní sál. „Kromě hlavního sálu je zde i několik vedlejších, ve kterých se mohou nerušeně setkat lidé, kteří by se jinak nepotkali. Jako ministr jsem se zde například setkal se svým kubánským protějškem. V tom je hlavní výhoda celé události,“ podotýká pro Český rozhlas Plus.

Setkání s Trumpem se nekoná

Prezidentovy schůzky

Miloš Zeman bude v New Yorku jednat s korejským prezidentem Mun Če-inem, s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, jeho náměstkem Vladimirem Voronkovem, který se ujímá vedení Úřadu OSN pro boj s terorismem, a předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem. Při soukromém setkání také poobědvá s bývalou manželkou nynějšího amerického prezidenta Ivanou Trumpovou.

Ani zde ale podle všeho nedojde k očekávané bilaterální schůzce Miloše Zemana s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Není to žádná tragédie. Ostudou je, že jsme vytroubili do světa, že setkání bude, a dokonce se mluvilo o pevném termínu. Nakonec se ale ukázalo, že nebylo dojednáno vůbec nic. Že k setkání dosud nedošlo, svědčí o váze České republiky a možná i našich představitelů. Václav Havel by byl určitě přijat,“ upozorňuje Svoboda.

Podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka byla schůzka odložena kvůli severokorejské krizi. Ukazuje to prý, že pro Spojené státy nejsme velký stát ani velký problém. „Má pravdu, ale je to smutné. Nejsmutnější je, když nejste zajímaví. Ocitnete se v šedé zóně, a to není dobře,“ uzavírá Svoboda.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme