Zeman je proti odchodu Ázerbájdžánu z programu Východního partnerství

Zejména o byznysu pro české firmy mluvil Miloš Zeman po setkání se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem. Přímou kritiku Alijevova režimu vynechal. Porušování lidských práv v Ázerbájdžánu přitom minulý týden ostře kritizoval Evropský parlament. Ázerbájdžánští poslanci dnes v reakci na to vyzvali vládu v Baku, aby opustila program Východního partnerství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se sešel v prezidentské rezidenci Zugulba se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem

Prezident Miloš Zeman se sešel v prezidentské rezidenci Zugulba se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem | Zdroj: ČTK

„Já naopak považuji Východní partnerství za užitečné společenství a vysoce oceňuji roli, kterou v něm Ázerbájdžán až dosud hrál,“ řekl po setkání s prezidentem Alijevem v rezidenci Zugulba Miloš Zeman.

„Takže odchodem Ázerbájdžánu z Východního partnerství by toto partnerství ztratilo klíčovou součást,“ dodal.

Rezoluce europarlamentu prý nemá s Východním partnerstvím nic společného. Jinak o lidských právech na tiskové konferenci obou prezidentů nepadlo ani slovo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman je proti odchodu Ázerbájdžánu z programu Východního partnerství

Začátkem září poslal soud v Baku na sedm a půl roku do vězení novinářku Chadídžu Ismailovou. Ta psala o korupci v nejvyšších patrech ázerbájdžánské politiky, kde řadu vlivných postů zastávají právě příbuzní nebo příznivci prezidenta Alijeva.

On sám se ke korupčním podezřením přímo nevyjádřil. Kritiku ze strany europarlamentu Alijev rázně odmítnul:

„Ta rezoluce je jen kus popsaného papíru, který nemá žádný význam. Nebude mít vliv na náš region. Je založená na překroucených faktech. Všechno to mají na svědomí síly, které chtějí házet špínu na Ázerbájdžán.“

Investiční příležitosti

Ladislav Šimek z firmy, která v Ázerbájdžánu opravuje bitevní letadla, si ještě cestou do Baku na palubě prezidentského speciálu na poměry v zemi nijak nestěžoval.

„Nemyslím si, že bychom se jakoukoliv formou kdykoliv podíleli na poškozování nebo podpoře poškozování lidských práv,“ uvažoval.

„Naopak myslím si, že Ázerbájdžán i to, že ho nejen Česká republika a její oficiální představitelé, ale i v podstatě všechny světové mocnosti berou jako stabilní a přátelský režim, tak postupujeme i my,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman se sešel v prezidentské rezidenci Zugulba se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem | Foto: ČTK

Podobně diplomaticky mluvila v letadle i další členka podnikatelské delegace, zástupkyně jedné z významných bank Alena Očková.

„Zatím i dosavadní zkušenosti ukazují, že ten stát se chová ve vztahu k zahraničním věřitelům velice seriózně. Dodržuje svoje závazky,“ upozornila.

Porušování lidských práv v Ázerbájdžánu kritizují kromě europarlamentu i nevládní organizace. Například sdružení Freedom House považuje Ázerbájdžán za nesvobodnou zemi.

Prezident Zeman obhajoval hlavně investiční příležitosti, které mají v Ázerbájdžánu české firmy. „Je to stavitelství včetně železničního stavitelství včetně dodávek kolejí, vagónů, lokomotiv. Je to spolupráce v energetice. Je to spolupráce v zemědělství. A jsou to desítky dalších konkrétních projektů,“ vypočítal.

Český prezident také ocenil dobrou platební morálku Ázerbájdžánu vůči českým firmám. A kontroverzního prezidenta Alijeva znovu pozval na návštěvu do Prahy.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme