Zeman je ve Vietnamu. Chce vyjednat zrušení víz nebo přímou leteckou linku

Prezident Miloš Zeman je ve Vietnamu. Během návštěvy země chce jednat o posílení vztahů mezi zeměmi se svým protějškem Tran Dai Quangem. V Hanoji chce dohodnout například přímé letecké spojení mezi oběma státy či zrušení víz pro české turisty. Vietnam na oplátku požaduje, aby Česko přijímalo více pracovníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a prezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Jaroslav Hanák v Hanoji na Česko-vietnamském obchodním fóru. | Foto: Karel Čapek | Zdroj: ČTK

Podle česko-vietnamské společnosti komplikuje zaměstnávání Vietnamců zejména vydávání pracovních víz. Mnohdy na ně cizinci musejí čekat měsíce i roky.

Zrušení víz a zavedení přímé letecké linky by tak pomohlo hlavně turismu ve Vietnamu. Miloš Zeman proto situaci projedná nejdříve s podnikateli na česko-vietnamském obchodním fóru a ve středu s politiky při osobních setkáních.

Zemanova únava, Drahošův Nuselák, Horáčkova snídaně. Co o své kondici říkají zájemci o Hrad?

Číst článek

Zemana doprovází asi šedesátičlenná podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy ČR, zástupci dalších firem by se měli přidat v Hanoji. Kromě semináře v hlavním městě Vietnamu plánují uspořádat také setkání s vietnamskými kolegy v Ho Či Minově Městě.

Během prezidentské cesty plánuje několik českých firem podepsat s vietnamskými společnostmi dohody o spolupráci. V podnikatelské misi jsou zastoupeny firmy z různých oblastí včetně výrobních, informačních a komunikačních technologií, energetiky, strojírenství nebo dopravy.

Náročný program státní návštěvy ale musel prezident změnit kvůli podnebí, které ve Vietnamu panuje. Nebude proto pokračovat z Hanoje do Ho Či Minova města a ve čtvrtek místo toho odletí do Kazachstánu, kde otevře českou expozici mezinárodní výstavy EXPO 2017 v Astaně. Zpět do Česka by se měl vrátit v sobotu.

Marie Jakšičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme