Prezident jmenoval 15 generálů včetně letce Emila Bočka. Šéfa BIS Koudelku opět vynechal

Prezident Miloš Zeman ve středu do generálských hodností jmenoval 15 mužů. Nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě získal Emil Boček, poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války. Podle očekávání prezident opět nejmenoval generálem ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:26 8. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný veterán Emil Boček

Poslední žijící československý pilot z 2. světové války Emil Boček | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vláda Koudelku navrhla do vyšší hodnosti jmenovat už třikrát. Premiér Andrej Babiš (ANO) loni v říjnu uvedl, že mu Zeman slíbil Koudelkovo povýšení.

Plukovník Koudelka měl podle představ vlády získat hodnost brigádního generála. Kabinet to zdůvodnil vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje.

Není otázkou, zda Rusko použije dezinformační kampaň, ale jak, varuje šéf BIS před eurovolbami

Číst článek

Zeman naopak Koudelku, kterého odmítl povýšit už před rokem a také loni v říjnu, kritizoval stejně jako BIS. O šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období.

O možnost povýšení Emila Bočka prezident Zeman požádal sám. Jediný dosud žijící československý letec, který bojoval ve 2. světové válce byl povýšen do nejvyšší hodnosti armádního generála. 

„Tak jsou dnes dva armádní generálové - generál Opata a generál Boček,“ uvedl prezident Zeman před novináři. 

Oznámil také, že letos udělí medaili Za hrdinství vojákovi Tomáši Procházkovi, který padl loni v říjnu v Afghánistánu při střelbě spojeneckého afghánského vojáka. Bylo to poprvé, co v misi zahynul český psovod. 

Povýšení na třetí pokus se dočkal zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petr Procházka, který byl dosud plukovníkem.

Veteránové i velitelé záchranářů

Procházkovo povýšení na brigádního generála Zeman loni dvakrát odmítl jako trest za to, že dva příslušníci jeho jednotky v Afghánistánu měli na helmách symboly nacistických jednotek SS. Procházka podle médií údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly podřízených a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec mu byl uložen kázeňský trest.

Zástupci státu si na pražském Vítkově připomněli výročí 74 let od konce války

Číst článek

Na generálmajora byl prezidentem povýšen další válečný veterán Miloslav Masopust, dosavadní brigádní generál ve výslužbě. Stejnou hodnost získali šéf Generálního ředitelství cel Milan Poulíček, ředitel sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský a zástupci náčelníka generálního štábu Milan Schulc a Miroslav Hlaváč. Generálporučíkem se stal zástupce náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna.

Na brigádní generály byli spolu s Procházkou povýšeni štábní plukovníci - zástupce ředitele sekce rozvoje sil Petr Čepelka a zástupce ředitele sekce rozvoje sil Miloslav Lafek. Stejné hodnosti dosáhli policejní ředitel Jan Švejdar, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel, velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Radim Řehulka, náměstek ředitele vězeňské služby Pavel Hadrava a ředitel Vazební věznice v Olomouci Jiří Ruprecht.

Jmenované generály Zeman posléze v proslovu varoval před vyjednávání s aghánským hnutám Tálibán: „Víra v čestné tálibánské mně trochu připomíná vyjednávání s Hitlerem ve 30. letech minulého století. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje.“

ČTK, mag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme