Zeman jmenuje letos jen jednoho profesora. Čekatelů na titul je přitom 50

Jen jeden z padesáti navržených kandidátů se ještě letos dočká profesorského titulu. Na stůl kanceláře Pražského hradu totiž dorazil pouhý jeden návrh, a sice od vědecké rady Univerzity obrany. Ostatní si na titul počkají ještě několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval v pražském Karolinu nové vysokoškolské profesory | Zdroj: ČTK

Úterní návrh podalo ministerstvo obrany, ostatní čekatelé jsou evidovaní na ministerstvu školství. Tam ale jmenování odložili.

Jednak proto, že prý nemají dostatečný počet kandidátů, a za druhé kvůli nevyjasnění jmenovacích pravomocí.

„V tuto chvíli považujeme za zbytečné toto dělat, protože pan prezident již dříve jasně deklaroval, že profesory jmenovat nebude. Tudíž počkáme na ustavení nové Poslanecké sněmovny, které bychom chtěli předložit prezidentskou novelu, které je již připravena,“ říká mluvčí resortu Marek Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident jmenuje letos jen jednoho profesora. Důvody zjišťovala redaktorka Klára Bílá

Rozhodnutí u úterního kandidáta ale prezident podepsal i bez novely.

Za dosažením profesorského titulu je spousta práce. Jde ale také o finanční stránku věci. Nabytím nového titulu, v tomto případě profesorského, se zaměstnanec dostává do vyšší platové třídy. Na výplatě si tak může polepšit až o několik tisíc korun měsíčně.

Na titul jsou vázané akreditace i vyšší platy

Další problém je, že na tituly docenta a profesora jsou vázané i akreditace na konkrétní obory vysoké školy.

Například docent Richard Liska, kterého na profesora navrhla vědecká rada ČVUT, na titul v oblasti aplikovaná matematika v podstatě čeká od dubna.

„Tenkrát se to nějak o pár týdnů nestihlo, abych to dostal už v červnu. Přijde mi hloupé, že byla taková zvyklost, že 17. listopadu na Den studentů probíhalo jmenování profesorů prezidentem republiky a letos to vypadá, že to nebude,“ poznamenal Liska.

Podle posledních údajů má ministerstvo školství 53 návrhů na jmenování profesorem.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme