‚Člověk, který prospěl České republice.‘ Prezident Zeman udělí Kellnerovi in memoriam Řád bílého lva

Prezident Miloš Zeman oznámil, že tragicky zesnulému Petru Kellnerovi udělí Řád bílého lva. Uvedl to v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz. „Považoval jsem ho nejen za nejúspěšnějšího českého podnikatele, ale i člověka, který prospěl České republice,“ řekl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Petr Kellner (koláž) | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/PPF | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Miloš Zemana uvedl, že řád hodlá udělit Kellnerovi k 28. říjnu. „A bude mi strašně líto, že to bude in memoriam,“ dodal.

Zeman věděl o odvolání Blatného o dva dny dříve než ministr. Uvedl také, že se zařadil mezi vozíčkáře

Číst článek

Připomněl, že si s Kellnerem tykali. „Říkal jsem si, schopní lidé odcházejí a neschopní často zůstávají,“ uvedl prezident na dotaz, jak reagoval na zprávu o Kellnerově smrti. „Jeho vliv byl v byznysu, jeho vliv v politice byl přeceňován,“ řekl také. 

Petr Kellner ve svých 56 letech zahynul, když si se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing. Vrtulník 27. března však severně od největšího aljašského města Anchorage narazil do hory poblíž ledovce Knik.

Nejvyšší vyznamenání od Zemana dříve dostali zesnulý zpěvák Karel Gott nebo exministr zdravotnictví za ANO a prezidentův poradce Roman Prymula „jako nejlepší epidemiolog, který potlačil první vlnu epidemie“.

Prezident také uvedl, že do Vladislavského sálu přijede na vozíku. „Stav mých nohou není uspokojivý. Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím nic špatného. A už teď se vozíkem občas pohybuji v Lánech a na Hradě a je to strašně pohodlné,“ vysvětlil. 

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy.

ako, cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme