Zeman: kolem benzínu možné kartelové dohody

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman v pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní připustil, že v řetězci zpracovatelů a dodavatelů pohonných hmot může existovat tichá kartelová dohoda a vyzval Úřad na ochranu hospodářské soutěže, aby se touto možností intenzívně zabýval. Podle Zemana nemá smysl, aby se měnilo daňové zatížení ropných produktů, protože to jejich zlevnění nepřinese.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když klesaly ceny ropy, Česká rafinérská snížila cenu benzínu asi o korunu a padesát haléřů, ale u čerpacích stanic se cena snížila o dvacet haléřů," argumentoval Zeman. „Když světová cena vzroste, ve shodě dokáží zvýšit ceny u pump, zatímco když klesne, tak to trvá velmi dlouho a snížení je daleko nižší, než byl pokles světových cen ropy."

Poklesu cen pohonných hmot by podle premiéra nepomohlo snížení spotřební daně na tyto produkty, spíše by se zvýšily ziskové marže prodejců. Jako analogii uvedl snížení daně z přidané hodnoty v pohostinských zařízeních bez následného cenového efektu.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme