Prezident Zeman odvolal Kremlíka z funkce. Řízením ministerstva dopravy pověřil Havlíčka

Prezident Miloš Zeman vyhověl žádosti premiéra Andreje Babiše (ANO) a k 23. lednu odvolal Vladimíra Kremlíka (za ANO) z funkce ministra dopravy. Jak na twitteru ve středu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, ke stejnému datu pověřil vedením resortu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). Funkce se ujme v pátek, kdy ho do úřadu tradičně uvede premiér.

Praha (Aktualizováno: 15:15 22. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (vlevo) a stávající ministr dopravy Vladimír Kremlík

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (vlevo) a stávající ministr dopravy Vladimír Kremlík | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Rozhodnutí o pověření Havlíčka Zeman ministrovi zašle písemně. „Bylo zvoleno doručení písemného rozhodnutí prezidenta republiky, což je zcela legitimní způsob pověření,“ řekl Ovčáček.

Prezident republiky Miloš Zeman odvolal podle čl. 74 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, na návrh předsedy vlády, ke dni 23. ledna 2020 z funkce Vladimíra Kremlík pověřeného řízením Ministra dopravy.

14:31 – 22. 01. 2020

6

Takto podle něj postupoval i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „S panem ministrem Havlíčkem bude pan prezident hovořit již tuto sobotu v Lánech na jednání expertního týmu, tématem je doprava,“ dodal mluvčí.

Změnu ve vládě v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Kremlík podle něj manažersky zakázku nezvládl.

Prezident republiky pověřil podle čl. 68 odst. 5 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, s účinností od 24. ledna 2020 řízením Ministerstva dopravy místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

14:31 – 22. 01. 2020

15

Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády. Havlíčka by měl Babiš uvést do úřadu v pátek po svém návratu z cesty do Izraele.

Babiš tento týden uvedl, že by chtěl ministerstva průmyslu a dopravy sloučit. Ve středu řekl, že případné sloučení není na stole. Zdůraznil, že mezi oběma resorty existují významné synergie.

O možném slučování ministerstev hovořil premiér v úterý. Logiku by podle předsedy vlády mělo spojení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Spojení by si uměl představit také u ministerstev práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme