Zeman kritizuje centrum proti terorismu. Někteří úředníci jsou ideově zaujatí, tvrdí prezident

Úředníci ministerstva vnitra nejsou podle prezidenta Miloše Zemana schopni odhalit skutečné dezinformace. Někteří pracovníci nového útvaru jsou podle něj také ideově zaujatí. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD naopak dál trvá na tom, že o cenzuru nejde. Zeman se v úterý večer sešel s Chovancem kvůli novému Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Schůzka prezidenta Miloše Zemana a ministra vnitra Milana Chovance trvala téměř dvě hodiny. Klíčovým tématem bylo nové Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

Chovanec uvedl, že obě strany si po jednání ponechaly své názory. Prezident po setkání s ministrem vnitra vznik útvaru proti dezinformačním kampaním znovu kritizoval. Uvedl, že nikdo nemá monopol na pravdu.

Odhalování skutečných dezinformačních kampaní navíc podle něj vyžaduje kvalifikaci a zdroje zpravodajských služeb, což patnácti úředníkům ministerstva vnitra chybí.

Budeme se zabývat dezinformacemi, extremismem i radikalizací, říká koordinátorka centra proti terorismu

Číst článek

Dosavadní personální složení nového útvaru podle Zemana svědčí spíše o ideové zaujatosti některých jeho pracovníků. To se podle něho projevuje jejich doloženým negativním vztahem k nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Mezi jeho příznivce Zeman patřil již před prezidentskými volbami v USA.

Chovanec ale s jeho názory nesouhlasí. Stát má podle něj dát své stanovisko k informacím, které jsou zásadní například pro bezpečnost. „Občan si sám vybere, o cenzuru se bezesporu nejedná," poznamenal ministr. Mělo by jít řádově o jednotky až desítky případů ročně.

Ministrovi vnitra také prezident předal asi 40 stran podkladů. Chovanec je připraven po jejich prostudování v diskusi pokračovat. „Je potřeba o tom mluvit, a ne si vyměňovat vzkazy v médiích," řekl.

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám funguje od ledna

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám má pomáhat mimo jiné v boji proti terorismu nebo třeba vyvracet zavádějící informace na internetu. Zjištění má předávat policii, armádě a tajným službám. Jedna z částí odboru se specializuje na zjišťování dezinformací z otevřených zdrojů, včetně sociálních sítí, a jejich vyvracení.

Lidé by měli pravdivou informaci získat během několika minut nebo hodin. K tomu má sloužit také jediný oficiální účet centra na sociální síti Twitter @CTHH_MV. Časem by podobné skupiny měly vznikat i na dalších ministerstvech, za koordinaci bude zodpovídat úřad vlády.

Zeman nový útvar kritizoval také ve svém vánočním poselství. V projevu zmínil, že by si nepřál, aby se resort stal novodobým Koniášem. „Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový Úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ řekl dva dny po Vánocích prezident.

Ministerstvo vnitra se ale proti jeho slovům ohradilo. Již dříve uvedlo, že centrum nebude mít tlačítko na vypínání internetu, nebude vnucovat lidem pravdu ani provádět cenzuru. Nebude z internetu ani z tištěných médií odstraňovat žádný obsah. Centrum také nemá být bezpečnostním sborem, orgánem činným v trestním řízení ani zpravodajskou službou.

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

ČTK, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme