Zeman měl návštěvní den, jednal s ODS i s komunisty

Také dnes se v pracovnách a kuloárech parlamentu horečně vyjednávalo o podpoře pro páteční volbu prezidenta republiky. O úřad hlavy státu se v ní budou ucházet Václav Klaus, Miloš Zeman a Jaroslava Moserová. Se Zemanem se dopoledne setkal předseda ODS Mirek Topolánek. Šéf občanských demokratů po jednání zopakoval, že jsou i nadále rozhodnuti hlasovat jen pro svého kandidáta Václava Klause. Poté Zeman přijal místopředsedu komunistů Miloslava Ransdorfa, který naznačil, že KSČM dá asi přednost Zemanovi před Klausem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

"Miloš Zeman je dobrý společník, takže ta schůzka u piva proběhla velmi přátelsky, jediný závěr je, že jsme se na ničem nedohodli. My budeme volit Václava Klause," řekl po setkání s kandidátem sociálních demokratů šéf ODS. Podle něj teď není jakákoliv úvaha o případné podpoře Zemana vůbec představitelná. "K takovému jednání nedošlo, ani v klubech, ani na grémiu, ani na schůzce s Milošem Zemanem jsem mu nic neslíbil," tvrdí Topolánek. Kategoricky to vyloučili i místopředsedové ODS Petr Nečas, a to i v případě, kdyby Klaus nepostoupil do dalších kol.

S komunisty nemá předseda občanských demokratů v úmyslu nějak vyjednávat. Připouští ale, že se o to může pokusit sám Klaus. "Já si myslím, že Václav Klaus jako soukromá osoba, když už není ve vedení strany, stojí o všechny hlasy v parlamentu. A dokud komunisti budou mít takovou podporu, jakou mají, tak samozřejmě neblokují jenom ustavení funkční vlády, ale i volbu prezidenta, takže ty hlasy jsou platné a mají podporu voličů; s tím se nedá nic dělat," míní Topolánek.

Větší šanci u komunistů má ale Miloš Zeman. Po asi dvacetiminutovém jednání s bývalým dlouholetým předsedou sociálních demokratů to naznačil místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf. Popřel zároveň, že by jeho strana byla nejednotná a že by část komunistických zákonodárců mohla dát hlas Klausovi.

Podle Václava Klause hraje Zeman nefér. Prezidentský kandidát ODS obvinil svého soupeře z toho, že používá nelegitimní metody při získávání podpory mezi zákonodárci. "Nemyslím si, že se mají používat nějaké přísliby, hokynaření, kupčení o tyto věci," jmenoval bez dalších podrobností Klaus. Budoucí prezident může rozhodovat například o složení Ústavního soudu, bankovní rady České národní rady a dalších klíčových funkcích.

Zeman Klausovo nařčení odmítá. "Znovu opakuji, že nikomu nenabízím ani peníze, ani lukrativní posty, nabízím svoje názory a představy o výkonu prezidentské funkce," tvrdí Zeman s tím, že výsledky jeho vyjednávání se projeví právě až při nadcházející prezidentské volbě na Hradě.

Na otázku, zda mu připadá legitimní jednat i s komunisty, Miloš Zeman připomněl, že KSČM je rozhodnutím voličů už dlouho parlamentí stranou. "Budu respektovat každou parlamnetní stranu bez jakékoliv výjimky, protože si myslím, že prezident není ten, kdo má své osobní preference, byť politické preference, stavět proti vůli voličů."

Vyjednávání představitelů parlamentních stran o případné podpoře tří kandidátů, navržených do volby o úřad prezidenta, budou pokračovat i zítra. Signalizují to čtvrteční programy jednotlivých klubů, na kterých by se měli postupně uchazeči o křeslo hlavy státu představit. Konkrétně lidovci očekávají návštěvu jak jejich kandidátky, senátorky Moserové, tak i obou kandidátů ČSSD a ODS.

Podle místopředsedy sněmovny za KDU-ČSL Jana Kasala by mohly jejich odpovědi na chystanou palbu otázek ovlivnit rozhodování lidovců v případě druhého a třetího kola volby. "Teď myslím Miloše Zemana a Václava Klause, protože paní Moserovou počítám že bude jakoby na domácí půdě, když by oba postoupili do druhého nebo třetího kola, tak poslanci potom určitě budou zvědavi na to, jak se vypořádají s odpověďmi," uvedl Kasal.

Páteční volba hlavy státu bude zřejmě opět tajná. Podle politologů jsou Klaus a Zeman příliš provázáni s politickými ambicemi svých mateřských stran, Moserovou sice považují za osobnost, která se těší všeobecné úctě, její úspěch ale při současném složení sněmovny nepředpokládají. Pokud by se sněmovně a Senátu znovu nepodařilo nástupce Václava Havla vybrat, musela by se konat nová volba. Nelze ale vyloučit ani to, že by se parlament urychleně shodl na volbě přímé.

Milada Richterová, Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme