Zeman by měl návštěvy krajů započítávat do výdajů na kampaň, říká kontrolor Outlý

Měl by prezident Miloš Zeman své návštěvy krajů započítávat do padesátimilionového limitu výdajů na prezidentskou kampaň? „Říká to volební zákon. Platí to pro jakoukoli propagaci, jejíž hodnota je vyčíslitelná v penězích. Tedy i setkání s občany pořádaná v rámci pracovních výjezdů do krajů,“ potvrdil pro Český rozhlas Plus politolog Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

U prezidenta, předsedy vlády nebo dalších ústavních činitelů je pro kontrolní úřad zásadní, zda se v rámci pracovních cest setkávají například s hejtmany, starosty či zastupiteli, případně navštěvují nemocnice či jiné instituce navázané přímo na kraje, města nebo obce. 

„Například návštěvu fakultních nemocnic nebo Ředitelství silnic a dálnic ještě lze považovat za návštěvu konanou v rámci výkonu funkce, ale akce typu meruňkobraní už ne,“ upřesňuje politolog Jan Outlý. Po vyhlášení voleb a oficiálním začátku kampaně by podle něj náklady na tato setkání měly být evidovány jako tzv. bezúplatná plnění. 

Jak ale přesně stanovit hodnotu setkání s občany? „Ta přeci vyžadují nějaké materiální a technické zázemí, tisk plakátů nebo pronájem sálu. Prezidentská kancelář nebo Miloš Zeman za to jistě nemusí fakticky platit, ale do limitu se to musí započítat. Zákon je v tomto velmi nekompromisní,“ vysvětluje Outlý. 

Kdo platí kampaně? 

Zásadnější než samotný limit je ale podle Outlého to, aby ti, kterých se povinnost týká, započítali skutečně všechny výdaje. Jen tak budou moci voliči dohledat, kdo za danou kampaní stál a kdo ji financoval. 

Podnikatel Dalibor Dědek pro Hospodářské noviny řekl, že chtěl hnutí Starostové a nezávislí podpořit 10 miliony korun, podle zákona ale nesmí. Maximální výše daru jsou totiž tři miliony korun v průběhu jednoho roku. 

„Omezení výše darů je ve světě asi častější než výdajové limity na kampaň. Například ve Spojených státech existuje strop na jednotlivé dary, pokud jich ale kandidát nasbírá dost, tak může vést nákladnou kampaň,“ uvádí Outlý. 

Zeman má vykazovat debaty s občany ve volebních výdajích. Hrad: Je to kampaň proti nám

Číst článek

Volbami práce nekončí 

Nejvíc práce bude mít úřad až po volbách, do tří měsíců po jejich konání by měl od politických stran obdržet veškeré účetnictví, které bude porovnávat s nyní shromažďovanými poznatky. Bude to zásadní pro budoucí metodiku úřadu a stanovování cen obvyklých. 

Úřad se také nezabývá jen volbami, průběžně také kontroluje všech 230 politických stran a hnutí, které každoročně podávají výroční finanční zprávu. Ty dosud kontrolovala Poslanecká sněmovna, a to jen z hlediska úplnosti, ale ne už pravdivosti. 

Celé interview s Janem Outlým si můžete poslechnout zde.

Vladimír Kroc, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme