Zeman mi stanovil stejnou 'diagnózu' jako KGB v roce 1968, ohradil se Viktor Fajnberg
Viktor Fajnberg – jeden z tzv. osmi statečných, kteří v roce 1968 v Moskvě protestovali proti okupaci Československa – se ostře ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana. Ten v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že Fajnberg trpí „jistou obsesí“, a vyjádřil mu soucit.
„Je až k slzám dojemné, jak se shoduje s diagnózou psychiatrů KGB z Institutu Serbského, kteří mi zjistili ‚schizofrenii s paranoidním syndromem, projevující se odlišností politických názorů‘,“ upozorňuje Fajnberg.
Touto „diagnózou“ zdůvodnili jeho účast na demonstraci na Rudém náměstí 25. srpna 1968 proti invazi armády Sovětského svazu a jeho tehdejších satelitů do Československa.
„Takovou odvahu ze strany prezidenta České republiky je třeba ocenit, neboť k ničemu podobnému by se neodhodlal žádný z politických činitelů demokratických zemí,“ míní Viktor Fajnberg.
Připomíná, že v Sovětském svazu byl cejch nebezpečného šílenství oblíbenou a téměř hlavní zbraní politické moci k potlačování lidskoprávních hnutí. Lidi, které režim z politických důvodů označil za „nebezpečné“, pak seděli v psychiatrických léčebnách nebo věznicích.
Ochočení oligarchové, korupce a represe
Podle Miloše Zemana je „patologická posedlost“ prokázána tím, že Fajnberg podle něj ztotožňuje současné Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva. „Je to nesprávná analýza, daná možná pocitem ukřivděnosti nebo něčím jiným,“ prohlásil Zeman.
Podle Fajnberga je však nutné srovnávání chápat jinak. „Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost. Krutost, zákeřnost, pokrytectví. ‚Vášnivá‘ agresivita a touha ovládat cizí země,“ upřesňuje bývalý disident.
„Rozdíly tu jsou. Místo totalitního ‚socialismu‘ primitivní kapitalismus, přeměněný na mafiánské soužití hrabivých, ale ochočených oligarchů a všudypřítomné ambiciózní tajné služby. Takový režim nemůže existovat bez korupce a dovedně cílených represí. Ano, rozdíly tu jsou. Namísto rozsáhlého gulagu ‚drobné‘ nájemné vraždy oponentů a hromadné, genocidní ‚trestání‘ neposlušných národů,“ dodává Viktor Fajnberg.
Otevřený dopis zveřejnili i bratři Gorbaněvští. Litují, že jméno jejich matky Natálie Gorbaněvské, které Miloš Zeman udělil státní vyznamenání in memoriam, součástí vulgární polemiky.