Zeman: Migrační kvóty Evropské unie představují ztrátu suverenity členských zemí

Migrační kvóty Evropské unie podle prezidenta Miloše Zemana představují ztrátu suverenity členských zemí EU. Je to začátek manipulace státností, řekl ve středu při návštěvě Jihočeského kraje v Milevsku. Domnívá se, že každá země si má sama rozhodnout o tom, koho na své území umístí.

Milevsko (Písecko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zeman dodal, že většina uprchlíků prý stejně nesměřuje do Česka. „Problém spočívá v tom, že je to Evropská unie, která nám vnucuje, abychom tyto lidi, kteří chtějí do Německa, umístili na našem území. Myslím si, že bychom si měli uvědomit, že je to začátek manipulace naší státností," řekl Zeman.

Podle něj migranti ani nestojí o to, aby je Česká republika přijala. Míří na západ do dalších zemí EU, jako například do Německa. „Tam samozřejmě dostanou daleko větší sociální dávky, než by dostali tady," podotkl Zeman.

Odmítnutí kvót je porušením unijního práva. Řízení jsme zahájit museli, vzkazuje Juncker Česku

Číst článek

Zeman uvedl, že tlaku EU ohledně migrantů nehodlá ustupovat. „Dejme si na to pozor, každá katastrofa začíná nenápadně. A když skloníte hlavu jednou, budete ji sklánět i napříště," varoval prezident během debaty s obyvateli Milevska.

Česká vláda se zatím zavázala, že přijme přibližně 2600 běženců z Afriky a Blízkého východu. Zatím jich však na svém území umístila 12. „Na to přijetí byla vyčleněna částka 600 milionů korun, která by se dala použít na mnoho užitečnějších účelů," uvedl prezident.

Domnívá se navíc, že kdyby Česko začalo ve větší míře pouštět do země migranty, bude to mít následky. Do republiky by začaly proudit miliony obyvatel z afrických zemí a podle Zemana nelze zaručit, že půjde o skupinu kulturně slučitelnou s českými a evropskými kulturními kořeny.

Evropská komise ve středu zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku, které podle ní neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů ze zemí postižených migrační krizí - Itálie a Řecka.

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme