Zeman míří do Rakouska. Dobré mínění o něm nemají, Temelín už ale tématem není

Česko-rakouské vztahy nemůže zkazit jedna jaderná elektrárna. Premiéři a prezidenti z Prahy a Vídně se o tom pravidelně ujišťují. Výjimkou určitě nebude ani prezident Zeman, který dnes míří na dvoudenní návštěvu Rakouska. Právě Miloš Zeman v roce 2000 ještě coby premiér v Rakousku podepsal takzvanou Dohodu z Melku o fungování jaderné elektrárny Temelín. Kdysi horké téma už ale po letech přece jen vychladlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na galavečeru promluvil i prezident Miloš Zeman | Foto: Martin Dorazín

„Veřejnost je stále silně naladěna proti atomové energii. Bohužel nedokážeme sílu veřejných protestů udržet pod desítky let na stejně vysoké úrovni,“ přiznává Manfred Doppler, ostřílený protiatomový aktivista, který kdysi pomáhal organizovat blokády česko-rakouských hranic na protest proti Temelínu.

Dnes Temelín funguje, zato rakouským aktivistům jako by docházel dech. Někteří z nich oblékli saka a proti jádru už nebojují z ulice, ale z kanceláří. Česko-rakouské hranice zablokované rakouskými traktory se zdají být nevratnou minulostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman jede na návštěvu Rakouska, jeho image tam ale není úplně lichotivá, připomíná zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Už bych to neopakoval. Blokády k ničemu nevedou, je potřeba najít celoevropské řešení,“ říká hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober.

Jádro ale není jediná věc, se kterou si Rakušané spojují Miloše Zemana. V roce 2002 vzbudil v Rakousku rozruch Zemanův výrok na adresu populisty ze strany Svobodných Jörga Haidera. Tehdejší český premiér Svobodné označil za postfašistickou stranu a prohlásil, že Rakousko by se mělo Haidera zbavit, čím dříve tím lépe.

Česká republika se také jako jediná z kandidátských zemí pro vstup do Evropské unie připojila k diplomatickým sankcím proti Rakousku. Ty uvalila unie na Vídeň v roce 2000 právě kvůli účasti Haiderových Svobodných v rakouské vládě.

Setká se s politiky, podnikateli i krajany

Rakušané četli o Miloši Zemanovi také nedávno v souvislosti s předvolební kampaní, média a s nimi i část veřejnosti ovšem v prezidentském klání nepokrytě fandila jeho soupeři Karlu Schwarzenbergovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger přiblížil, jaký program bude mít Zeman ve Vídni

Dnes rakouská média o Zemanovi psala jako o provokatérovi i pragmatikovi. Na návštěvu se ale pilně připravují a dodávají, že se jedná o první skutečnou zahraniční cestu nového českého prezidenta, protože ta na Slovensko se podle nich nepočítá.

Program Miloše Zemana ve Vídni zahrnuje setkání s prezidentem Heinzem Fischerem, předsedkyní parlamentu Barbarou Prammerovou nebo vídeňským starostou Michaelem Häuplem.

Vystoupit má česká hlava státu také na podnikatelském fóru, kde bude zřejmě chválit Rakousko jako významného investora v České republice. Zmíní ale nejspíše také nutnost dostavět dálnici mezi oběma státy. V plánu má Zeman i setkání s českými krajany na ambasádě ve Vídni.

Vojtěch Berger, krw, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme