Otázky a odpovědi: musí Zeman demisi přijmout? Může Sobotka vládnout až do říjnových voleb?

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý oznámil, že vláda podá demisi. Kdo se nyní ujme moci a jaké možnosti má prezident Miloš Zeman, v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz popisuje politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Co na krok premiéra Bohuslava Sobotky říkáte?

Asi to byla málo očekávaná varianta. Očekávalo se, že pan premiér navrhne odvolání ministra Babiše, nebo že z toho naopak vycouvá. Obě tyto varianty byly pro Sobotku považovány za negativní. Možná že demise vlády na něj bude mít relativně nejméně negativní dopad. Je ale pořád v situaci, která pro něj není určitě výhodná. S velkou pravděpodobností to ale dělá i proto, že počítá, že nadcházející vývoj by směřoval už jen k oslabování jeho vlastní pozice.

ONLINE: Vláda podá demisi, oznámil Sobotka. Nechce, aby Babiš hrál roli mučedníka

Číst článek

Teď bude ale na řadě prezident...

Když to zasadím do kontextu podobných událostí posledních let, tak by se nabízelo ustanovení úřednické vlády, se kterou má pan prezident už velmi bohaté zkušenosti.

Do voleb zbývá šest měsíců. Myslíte, že by úřednická vláda měla smysl?

Ano, právě proto, že by to bylo na pár měsíců. Možná že kdyby to byla situace uprostřed funkčního období, tak by třeba pravděpodobnost ustavení vlády na plně stranickopolitickém základě byla reálnější. Ale teď právě proto, že je to období krátce do voleb, ještě více stoupá pravděpodonost, že by prezident mohl stanovit vládu ryze apolitickou nebo úřednickou.

Politolog Petr Just | Foto: Fotobanka Profimedia

Napadá vás případně i jméno toho, koho by mohl sestavením nové úřednické vlády jmenovat?

To si netroufám nyní odhadnout. Pan Rusnok (Jiří Rusnok působil jako předseda úřednické vlády od června 2013 do ledna 2014 – pozn. red.) už je v České národní bance. I když už máme zkušenost, kdy guvernér České národní banky byl dočasně jmenován do čela vlády, a to pan Tošovský (Josef Tošovský působil jako předseda úřednické vlády od prosince 1997 do července 1998 – pozn. red.). A pak se do banky zase vrátil. Ale je otázka, jestli v současné době, kdy ČNB potřebuje vedení k ukončení intervencí, jestli by to nebyla spíše destabilizace činnosti bankovní rady. Z toho důvodu vidím opětovnou nominaci Rusnoka jako málo pravděpodobnou.

Možností je i to, že by vláda v demisi dovládla do řádných parlamentních voleb, resp. do té doby, než bude ustanovena nová vláda.

Postup je vždycky takový, že vláda podá demisi a obvykle je ještě v ten samý moment pověřena, aby zůstala ve funkci až do jmenování vlády nové. Když jedna vláda podá demisi, ještě není připravena vláda nová. Vždy je nějaké překlenovací období. Pokud nyní dojde k podání demise, třeba ve středu, tak nepředpokládáme, že bude už zítra jmenována nová vláda. Může být ale třeba nominován nový premiér a ten teprve začne s rozhovory, kdo by v jeho nové vládě mohl zasednout.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po demisi své vlády nevylučuje také možnost vypsání předčasných voleb do sněmovny. Upozornil ale, že by se na tom musely shodnout i další strany ve sněmovně, nejen koaliční. Poslanecká sněmovna se může usnést na svém rozpuštění, je k tomu třeba třípětinová ústavní většina. Rozpuštění sněmovny je nutný krok pro vypsání předčasných voleb.

Jak dlouho by tedy mohlo případně trvat toto překlenovací období?

Sobotkova vláda bude u moci ještě minimálně několik týdnů. Aby nebylo bezvládí, tak současná vláda, byť v demisi, je vždy pověřena výkonem funkce až do jmenování vlády nové. Takže vláda bude ještě pár týdnů normálně fungovat. I když myslím, že to fungování bude hodně poznamenáno aktuálními kauzami. Její ústavní pozice ale nebude narušena a bude moci i nadále pokračovat ve své práci. Jestli to ale bude fungovat i v praxi, to uvidíme.

Mohla by tedy Sobotkova vláda v demisi dovládnout až do říjnových voleb?

Vzhledem k tomu, že prezidentovi Ústava neurčuje žádnou lhůtu, do kdy musí jmenovat vládu novou, tak čistě teoreticky by vláda v demisi, která je pověřena výkonem funkce až do jmenování vlády nové, klidně může zůstat vládou až do voleb.

Je možné, aby prezident Miloš Zeman demisi vlády nepřijal?

Myslím, že by ji přijmout měl, ale nemusí. Ústava říká, že musí, když vláda podá demisi v důsledku vyslovení nedůvěry nebo po ustavující schůzi nové sněmovny. Jiné varianty podání demise Ústava nijak nekomentuje.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme