Zeman navštíví Babišovu farmu Čapí hnízdo, přijedou s ním i děti z Klokánků

Před měsícem byla kvůli Čapímu hnízdu v ohrožení vládní koalice. Okolnosti 50milionové dotace pro středočeskou farmu musel na mimořádné schůzi sněmovny vysvětlovat vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Areál totiž vlastní jeho koncern Agrofert. Teď se středočeská farma znovu dostává do středu pozornosti. Na návštěvu tam přijede prezident Miloš Zeman a děti z takzvaných Klokánků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Babiš v minulosti opakovaně odmítl, že by farma sloužila jako luxusní sídlo pro vybranou společnost. Čapí hnízdo naopak představoval jako vhodné místo třeba pro školní výlety.

Teď obě roviny propojí. Do areálu farmy přijedou desítky dětí z takzvaných Klokánků a s nimi i prezident Miloš Zeman. Na návštěvu ho Babiš pozval už v březnu.

„Pan prezident akceptoval moje pozvání, takže jsem mu ukazoval našeho klokana, nový přírůstek Čapího hnízda. Také jsme se domluvili, že pozveme děti z Klokánků,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman navštíví Babišovu farmu Čapí hnízdo, doprovodí ho děti z Klokánků. Více Eva Rajlichová a Mikuláš Klang

Děti by měly být z celé republiky. „Na Čapí hnízdo pojede celkem 300 osob, to znamená dětí včetně doprovodu z Klokánků. Vybírali jsme Klokánky z Prahy, Středočeského, Ústeckého, Pardubického a Plzeňského kraje, aby dojezdnost pro děti byla co nejpřijatelnější,“ vysvětluje Jan Vaněk, ředitel Fondu ohrožených dětí, který Klokánky zřizuje.

'Bylo to ve vtipu'

Jenže důvod této návštěvy vzbudil řadu pochybností. Do médií totiž unikl e-mail, ve kterém Hana Kupková z vedení fondu dává personálu Klokánků k návštěvě jasné instrukce:

„Je potřeba zajistit velkou účast. Mohou jet i sociální pracovnice a pomoci s péčí o děti. Pokud byste si tam propašovali i nějaké své děti, hlavně že budou jako klokaní. Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení.“

Vedení fondu ale odmítá, že by účelem návštěvy byla snaha vynutit si peníze od státu. „Dopis bohužel nebyl otisknut celý. Na konci byl totiž smajlík, to znamená, bylo to ve vtipu a zaměstnanci to určitě pochopili. Veškerou návštěvu jsme konzultovali přímo s panem Babišem, takže i kdyby tam jely další osoby, neměl by s tím problém,“ tvrdí Vaněk.

Zeman hnízdo nekritizuje

Žádost fondu o mimořádnou dotaci vláda původně odmítla, na konci března ale změnila názor. Dvacet milionů korun na záchranu Klokánků přijde na účet fondu shodou okolností právě dnes.

Zastání mají Klokánky dlouhodobě i u prezidenta. Už loni jim Miloš Zeman poslal na provoz 2,5 milionu korun. Pochopení měl i pro farmu Čapí hnízdo. Do kritiky financování farmy se nezapojil.

„Je to věc okrajová, nikoliv hlavní téma, a pan prezident se vyjádřil už předtím, že se nevěnuje kukaččím, drozdím nebo čapím hnízdům. Jsou tady mnohem důležitější věci, které poněkud zapadají ve stínu Čapího hnízda, a to je například OKD, osud horníků, 40 tisíc bytů, 6 miliard korun úniku. To jsou věci, kterými bychom se měli zabývat,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Bylo to v době, kdy předseda hnutí ANO musel vysvětlovat, jakým způsobem získala farma dotaci z evropských peněz. Pravicová opozice kvůli tomu Babiše nařkla z dotačního podvodu a vynutila si k celému případu mimořádnou schůzi sněmovny. Její průběh byl místy hodně emotivní. Detaily získání dotace dál prověřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

Kauza Čapí hnízdo | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme