Zeman netáhne zemi na Východ. Do Moskvy jezdí i západní politici, říká šéf zahraničního odboru Hradu

Jaká bude zahraniční politika Miloše Zemana v následujících pěti letech? „Počítáme s tím, že bude na místě nějaká kontinuita,” říká ředitel zahraničního odboru prezidenta republiky Rudolf Jindrák v pořadu Interview Plus.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Jindráka formuje prezidentův tým základní východiska pro nadcházející období. „Počítáme s tím, že bude na místě nějaká kontinuita. Na druhou stranu je druhé období příležitost, jak stanovit nové priority a akcenty,” říká.

Omluvný dopis od Trumpa nemáme, sdělil Hrad. Je pro prezidenta, ne pro novináře, vysvětluje rozpor Ovčáček

Číst článek

„S panem prezidentem jsme hovořili minulou středu, když asi patnáct minut telefonoval s izraelským prezidentem. Nebyla to z mé strany úplně soustředěná debata, počítám proto s tím, že v příštích dnech a týdnech se budeme bavit podrobněji,” tvrdí Jindrák, který podle svých slov prožíval prezidentskou volbu emotivněji, než si původně myslel.

„Od svého raného věku se pohybuji v diplomacii, nikdy jsem nebyl přímo závislý na tom, kdo bude v čele úřadů. Poprvé jsem měl pocit, že se to týká i mě osobně.”

Když se Miloš Zeman v nějaké zahraničně-politické otázce zmýlí, Jindrák s ním potom na dané téma hovoří.

„Vracíme se k tomu. Když byly teď debaty v televizi, dávali jsme mu nějaké korekce nebo dovysvětlení, které třeba z mého pohledu nebyly řečeny úplně celé. Tato komunikace funguje velmi intenzivně,” říká.

Jak prezident Zeman reaguje? „Setkávám se s pracovní a přátelskou reakcí. S panem prezidentem se známe více než dvacet let, takže člověk ví, jaký má volit přístup. Nejde o poučování, ale spíš o dialog,” odpovídá diplomat.

Ekonomická diplomacie je podstatná 

Plán zahraničních cest Miloše Zemana vychází podle Jindráka mimo jiné z diskuze s ministerstvem zahraničí. „Řada věcí je daná. Máme nějaké sousedy, jsme členy nějakých uskupení, počínaje Evropskou unií a konče třeba Visegrádskou skupinou,” říká.

Prezident Zeman často mluví o tom, že je propagátorem ekonomické diplomacie, že mu jde o pomoc českým podnikům. Jaké slovo mají samotné firmy?

„Když se bavíme například o cestě do Ruské federace, komunikujeme se Svazem průmyslu a dopravy a s Hospodářskou komorou. Vždy se vygeneruje skupina podnikatelů, kteří mají nějaké zájmy. Chtějí mít v dané zemi byznys. A ti potom pana prezidenta doprovázejí,” vysvětluje Jindrák.

„U pana prezidenta hraje ekonomická diplomacie velkou roli, takže i aspekt, že probíhá nějaký podnikatelský seminář, má při rozhodování svůj význam. Na druhou stranu to není tak, že by přišel majitel nějaké velké firmy a řekl, kam se pojede a co bude pan prezident říkat,” tvrdí ředitel zahraničního odboru prezidenta.

Diskuze o sporných tématech

O Miloši Zemanovi se píše jako o politikovi, který je příliš vstřícný vůči Rusku nebo Číně. „Snažím se sledovat hlavně zahraniční zdroje. Teď se v zahraničních médiích objevila řada komentářů o výsledku českých prezidentských voleb. Beru to s odstupem, nemyslím si, že novinář, který tu nežije, je schopen napsat tu informaci vyčerpávajícím způsobem,” říká Jindrák.

Podřizujeme se Bruselu, říká poslanec SPD Kobza. Neví ale, který orgán Evropské unie odhlasoval kvóty

Číst článek

„Nemyslím si, že by pan prezident Zeman táhnul zemi na Východ. Byli jsme v Rusku, jezdí tam celá řada politiků, v Soči byla v loňském roce paní kancléřka Merkelová a další západní politici. Je to součástí širší zahraniční politiky,” myslí si.

Krym je ruský a Ukrajina by mohla žádat o kompenzaci, znělo vyjádření Miloše Zemana k ukrajinské krizi. „Není to asi běžně sdílený názor, ale je to názor, který se svým způsobem diskutuje. I pan prezident Zeman k tomu dodává, že je anexe Krymu protiprávní a že je to v rozporu s mezinárodním právem,” upozorňuje ředitel jeho zahraniční politiky.

„Zaznívají různé názory a diskuze a je to dobře, protože je potřeba nekoukat se jen dopředu a ne doleva a doprava. Je dobře, že se vedou diskuze i o sporných tématech,” říká Rudolf Jindrák.

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme