Zeman neudělil Hájkovi medaili kvůli 'neuctivé' žádosti syna

Mezi lidmi letos navrženými na státní vyznamenání byl i bývalý mluvčí Charty 77 Jiří Hájek. Jeho ocenění in memoriam měl na Hradě převzít jeho syn Jan Hájek. Kvůli nesouhlasu s politikou Miloše Zemana ale odmítl do Vladislavského sálu přijít. Prezident proto Jiřího Hájka nevyznamenal, ačkoli jeho jméno poslanci navrhovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

Informaci přinesl server Revolver Revue. Jan Hájek chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s kroky prezidenta Zemana tím, že se nezúčastní slavnostního aktu ve Vladislavském sále.

Nechtěl se ale za otce ocenění zříct. Šéfovi hradního protokolu Jindřichu Forejtovi tedy řekl, že na Hrad nepřijde:

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech kolem neudělení státního vyznamenání Jiřímu Hájkovy in memoriam mluvil Martin Karlík

„Ani nemám právo zříkat se za otce, tak jsem se zeptal, zda existuje nějaká alternativní forma doručení vyznamenání. A to mi nebylo řečeno, že nic takového neexistuje a že jedině prezident sám rozhoduje o tom, komu to dá a komu to nedá, že je to čistě jeho osobní rozhodnutí a že zřejmě za těchto okolností vyznamenání otci to vyznamenání uděleno bude.

Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt se k situaci nechtěl vyjádřit: „Na tiskový odbor kanceláře prezidenta republiky vás odkážu. Ano? Díky.“

Doručení řádu poštou nebo kurýrem Hrad neakceptuje

Odpověď z tiskového odboru dostal Český rozhlas až po několika hodinách od mluvčí prezidenta Hany Burianové.

„Prezident republiky rozhodl, že žádost pana Hájka, aby mu státní vyznamenání České republiky pro jeho otce bylo doručeno poštou nebo kurýrem, je zarážející a projevující neúctu k samotnému ocenění. Další postup vedoucí k udělení státního vyznamenání byl potom zastaven. A v tomto případě nedošlo k vydání žádného rozhodnutí ani k jeho kontrasignaci předsedou vlády.“

Jiří Hájek byl ministrem zahraničí v období Pražského jara. Ještě před válkou byl členem Mladých sociálních demokratů, za ilegální práci v Národním hnutí pracující mládeže ho v listopadu 1939 odsoudili na 12 let vězení.

Po válce působil v diplomacii, do roku 1970 byl členem KSČ, ze které byl vyloučen. Později patřil ke známým postavám opozice proti totalitě, obhajoval lidská práva a stal se jedním z prvních mluvčí Charty 77.

Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

Milan Kopp, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme