Zeman: O sponzorském daru firmy Liglass Trading pro SPO vůbec nic nevím, zeptejte se Mynáře

Prezident Miloš Zeman, čestný předseda Strany práv občanů (SPO), neví nic o sponzorském daru 200 tisíc korun, který straně loni darovala firma Liglass Trading CZ. Zeman to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci ve Šluknově na Děčínsku po návštěvě Ústeckého kraje. Novináře s dotazy odkázal na svého kancléře Vratislava Mynáře. Za firmu se Zeman, stejně jako Mynář, přimlouvali v Kyrgyzstánu.

Šluknov (Děčínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na tiskové konferenci na Děčínsku. | Foto: reprofoto: ČT24.cz | Zdroj: čt24

Společnost Liglass Trading CZ v Kyrgyzstánu získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Kyrgyzská vláda nakonec smlouvu v září vypověděla. Liglass Trading CZ je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připraven obrátit se na mezinárodní arbitráž.

„Já nejsem aktivním účastníkem Strany práv občanů, o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím. Zeptejte se tedy pana kancléře,“ řekl Zeman na novinářský dotaz.

Přímluva, 200 tisíc, alkohol

Informaci o daru ve středu přinesl server Aktuálně.cz. Údaj je zanesen ve výroční zprávě Strany práv občanů. Ve stejný rok, kdy firma darovala SPO 200 tisíc korun, se za ni Zeman a Mynář v Kyrgyzstánu přimlouvali.

Kancléř Mynář, který stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, ve středu řekl, že je od roku 2013 řadovým členem a předsedou krajské organizace a nemá s financováním strany nic společného. Propojování jeho podpory firmě v zahraničí se sponzorským darem SPO označil za nesmyslné. „Pokud to takhle je, tak já o tom nevěděl a spojovat to je hloupost,“ dodal o daru Mynář.

Společnost Liglass Trading CZ sídlí v chátrajícím objektu v Líšném u Železného Brodu. V loňském roce zaměstnávala podle informací z obchodního rejstříku dva lidi, uskutečnila zakázky za pouhých 612 tisíc korun a její hospodaření skončilo bezmála milionovou ztrátou. Smlouva na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu přesahovala podle Aktuálně.cz 12 miliard korun.

Miloš Zeman na tiskové konferenci zároveň vyloučil zprávu Lidových novin o tom, že „rázně omezil pití“. „Není pravda, že bych přestal pít alkoholické nápoje. Piji je dál s neutuchající chutí. Děkuji vám za vaši pozornost,“ vzkázal na závěr Zeman novinářům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme