Zeman odmítá výběrové řízení na funkci vrchního státního zástupce. Trvá na Bradáčové

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS se rozhodl zatím nejmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní v Praze. Na jejím jmenování ale trvá nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který také odmítl ministrův nápad obsadit místo pražského vrchního státního zástupce pomocí výběrového řízení, protože s tím prý zákon nepočítá. Výběrovému řízení se nebrání Zemanova předchůdkyně Renata Vesecká, ovšem jen jako pomůcce pro výběr nejvyššího státního zástupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Zeman

Pavel Zeman | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem včera s panem ministrem hovořil, přišel s tímto návrhem. Říkal jsem mu, že nesdílím tento nápad, že se mi nelíbí. V okamžiku, kdy nejvyšší státní zástupce má pravomoc navrhovat a ministr pravomoc jmenovat, nebo nejmenovat, a kdy zákon neupravuje výběrové řízení, tak bychom se pohybovali mimo rámec zákona. Tím pádem si myslím, že celý proces by byl zpochybnitelný, následně případně i napadnutelný,“ zdůraznil Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu vypsat výběrové řízení na funkci vrchního státního zástupce mluvili na Radiožurnálu bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, advokát Jaroslav Ortman a komentátor Lidových novin Tomáš Němeček

„Je věcí pouze ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce, kdo bude jmenován na Vrchní státní zastupitelství. O výběrovém řízení zákon o státním zastupitelství nehovoří, ale myslím si, že je úplně jedno, jakým způsobem nejvyšší státní zástupce vybere svého adepta, na kterého potom podá návrh,“ uvádí bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Výběrové řízení naopak jako ‚úlet a totální nesmysl‘ označuje advokát Jaroslav Ortman:

„Nejvyšší státní zástupce se prostě rozhodl a předložil návrh na paní Bradáčovou. Návrh leží na stole, má se o něm rozhodnout. Sunout tam nějaké varianty s výběrovým řízením ve stylu veřejných zakázek je pro mne prostě neuvěřitelné. Byl by vůbec vázán nejvyšší státní zástupce výsledkem takového výběrového řízení? Vždyť Renata Vesecká si také vybírala svůj tým a chtěla v něm mít kompetentní lidi. A domnívá-li se pan Zeman, že je to paní Bradáčová, je to jeho názor a ministr ho má buď přijmout, nebo odmítnout.“

„Jde o to, kdo by to výběrové řízení pořádal. Když by ho pořádal pan nejvyšší státní zástupce, protože sám nemá úplně jasno, koho by chtěl vlastně navrhnout, tak to samozřejmě možné je. Nicméně výběrové řízení nemůže pořádat ministr,“ vysvětluje ústavní právník Jan Kysela z právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Ministr Blažek a nejvyšší žalobce Zeman se neshodli na jmenování Bradáčové

Číst článek

Výběrová řízení v soustavě státního zastupitelství ale podle Vesecké již byla. Výběrová řízení byla prováděna na volná místa státních zástupců i právních čekatelů.

„Je věcí ministra a nejvyššího státního zástupce, aby našli shodu. Pokud ji nenajdou, oba dva jsou ve jmenovacím režimu stejně důležití,“ podotýká Vesecká, podle které je chyba, když se protahují tak důležité jmenovací úkony.

Ministr se přitom chce definitivně vyjádřit během několika týdnů.

„Jedná se o nesystémový krok. A je to již druhý krok, který se mi od nového ministra nelíbí. Nejdřív řekl, že pan Zeman je jeho podřízený, za což se na právnické fakultě vyhazuje od zkoušky. Potom řekne, že musí být výběrové řízení. Já být nejvyšším státním zástupcem, tak na to v životě nepřistoupím, protože to znamená ustupovat tlaku ze strany výkonné moci,“ dodává Ortman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech ohledně jmenování vrchního státního zástupce mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu ústavní právník Jan Kysela z právnické fakulty Univerzity Karlovy

„Ministr spravedlnosti má oprávnění prozkoumat kvality kandidáta a v případě, že neshledá závažné problémy, měl by návrhu vyhovět. Pokud mu nevyhoví, měl by říci, proč mu nevyhověl. Aby to bylo veřejně přezkoumatelné, aby v tom nebyl shledán prvek svévole, politických tlaků a podobně,“ upozorňuje Kysela a doplňuje:

„Jelikož zákonná konstrukce praví, že ministr spravedlnosti jmenuje vrchního státního zástupce na návrh nejvyššího státního zástupce, jde o to, ve kterou chvíli ten který z nich vyhodnotí situaci jako neúnosnou. Kdy pan nejvyšší státní zástupce usoudí, že mu pan ministr tuto kandidátku nejmenuje a předloží jiného kandidáta. Nebo kdy pan ministr usoudí, že nejvyšší státní zástupce neustoupí, tudíž doktorku Bradáčovou nakonec jmenuje. To je věc politického nebo psychologického vyhodnocení situace.“

Nečas se Blažka zastává

Premiér Petr Nečas z ODS se ohradil proti kritice výběru nového pražského vrchního státního zástupce ze strany TOP 09. Rozhodnutí o tom, kdo nahradí Vlastimila Rampulu, je podle něj plně v kompetenci ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS.

Spekulace, že návrh na případné jmenování Lenky Bradáčové, by byl důvodem odvolání bývalého ministra Jiřího Pospíšila, považuje Nečas za politický tlak ze strany TOP 09 a ČSSD.

Veronika Sedláčková, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme