Zeman odmítl jmenovat Putnu profesorem. Rektor UK žádá vysvětlení

Mezi Hradem a Univerzitou Karlovou vypukl spor. Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesorem Martina Putnu, literárního historika a pedagoga Fakulty humanitních studií UK, kterého univerzita navrhla. Rektor UK Václav Hampl upozornil, že se to naprosto vymyká obvyklému postupu, od Hradu žádá vysvětlení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman vs. Martin C. Putna

Miloš Zeman vs. Martin C. Putna | Foto: Radio Wave, Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman Českému rozhlasu řekl, že důvody, proč odmítl Martina Putnu jmenovat profesorem, nebude sdělovat veřejně a že je předem oznámil ministru školství Petru Fialovi.

„Řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvodu uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud,“ uvedl prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat akademika Putnu profesorem. Téma jsme rozebrali v Hlavních zprávách. Hosty byli a profesor Aleš Gerloch, děkan právnické fakulty UK a komentátor ČRo Petr Hartman

Zeman odmítl, že by akademika nejmenoval kvůli tomu, že během prezidentské kampaně podporoval protikandidáta. Tuto informaci se prý prezident dozvěděl až dnes ráno z teletextu.

Oficiální důvody odmítnutí svého jmenování profesorem nezná ani Martin Putna. „Jedná se o důvody politické. Pochybuji, že by měl nějaké zásadní pochybnosti o moji vědecké práci,“ řekl Českému rozhlasu.

Putnu navrhla jmenovat vědecká rada Univerzity Karlovy. Rektor Václav Hampl připomněl, že jmenování profesorů je sice pravomocí prezidenta, v minulosti ale hlava státu návrhy univerzit respektovala.

„Pokud by tedy prezident Miloš Zeman opravdu návrh vědecké rady Univerzity Karlovy neakceptoval, aniž by k tomu byly skutečně vážné objektivní důvody, šlo by o zcela bezprecedentní akt,“ zdůraznil mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

„Nedojde-li k vyjasnění, předpokládá se, že se tímto znevážením odborných hledisek budou zabývat vědecká rada i akademický senát Univerzity Karlovy na svých zasedáních v příštím týdnu,“ dodal mluvčí.

‘Hlava státu se těžko orientuje v desítkách oborů‘

Profesor Aleš Gerloch, děkan právnické fakulty a člen Vědecké rady University Karlovy upozornil, že univerzita může záležitost projednat, je ale podle něj potřeba se seznámit důvody prezidentova rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi Zemanem a Putnou okomentoval Jan Sokol, předseda komise pro řízení ke jmenování Putny profesorem

„Tady je jedna rovina asi odmítnutí tohoto postupu jako určitého zásahu do zákonem zaručené samosprávy vysokých škol. Druhá rovina je potom, pokud budou nějaké zjevné důvody, reakce na ně. A posouzení, zda jde o odůvodněný postup,“ vysvětlil.

Podle něj prezidentovi republiky nepřísluší kandidáty nejmenovat v jiných případech než při procesním pochybení. „Protože uvědomme si, že hlava státu se těžko orientuje v desítkách oborů a to by samo o sobě znevýhodnilo ty osoby, které jsou známé v určité oblasti činnosti oproti jiným, které takto známé nejsou,“ přiblížil.

Podle komentátora ČRo Petra Hartmana prezident svým krokem vážně narušil proces jmenování profesorů. „Protože to není to nějaká svévole, ten proces je přesně dán. Dotyčný člověk se musí stát nejprve docentem, pak musí projít složitým řízením na příslušné škole, musí ho podpořit renomovaní profesoři, a tak dále. Až na závěr je pak prezident,“ uvedl.

'Tento spor je neobvyklý, je to spíše exces'

Právník Jan Kysela, odborník na ústavní právo, upozornil, že kompetence jmenovat profesory není založena ústavou, ale vysokoškolským zákonem. Praxe je podle něj taková, že prezident vcelku respektuje limity své role, které jsou spíše ceremoniální.

„Tedy to, jestli někdo má nebo nemá právo být profesorem, v zásadě přezkoumávají odborné orgány fakult a univerzita. Nad řádným procesem bdí ministerstvo školství. A prezident to v zásadě formálně, slavnostně stvrdí podepsáním jmenovacího dekretu,“ vysvětlil.

Doplnil, že v určitých případech má prezident možnost podepsat dekret odepřít. „Když by zjistil, že kandidát třeba nikdy nic nenapsal, nebo nedostal dostatečný počet hlasů. V těchto mezních případech by mohl přemýšlet o tom, že by jmenování odepřel. Ale to asi není tento případ,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat akademika Putnu profesorem. Téma jsme v Dopoledním Radiožurnálu rozebral s právníkem Janem Kyselou.

Připomněl, že v minulosti vždy návrh akademiků v naprosté většině prezident respektoval. „Jak Václav Havel, tak Václav Klaus ve značné míře ctili autonomii akademických samospráv jak ve jmenování profesorů, tak rektorů. Takže se mi zdá, že tento spor je spíše neobvyklý, že je to spíše exces,“ dodal.

Podle něj má Martin Putna nyní možnost podat správní žalobu k Městskému soudu v Praze a domáhat se toho, aby prezident republiky jmenování provedl. Putna teď chce počkat na to, jak jednání mezi Hradem a univerzitou dopadne.

„Myslím si, že je dobře, že se toho ujala univerzita. Dává se tím najevo, že spor není osobní ale kompetenční. Je to spor o akademické svobody. Jinak řešeno je to spor o právní stát. Protože pokud je v zákoně řečeno, že prezident jmenuje profesory, jde o to, jak je zákon vykládán,“ poznamenal.

Klára Bílá, Martina Spěváčková, bre, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme