Zeman odpověděl senátorům na kritický dopis, hájí zahraniční politiku

Prezident Miloš Zeman odpověděl na kritický dopis senátorů z klubů KDU-ČSL a Starostů. Vyzvali ho v něm, aby se přestal vzdalovat občanům a rozdělovat společnost. Zeman ve své odpovědi, kterou dnes zveřejnil na svém facebookovém profilu, obhajuje především svou zahraniční politiku a svůj přístup k Číně nebo ukrajinsko-ruské krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman, prezident České republiky | Foto: CC BY-SA 3.0, David Sedlecký

Senátoři prezidentovi dopis zaslali na začátku prosince. Vytkli mu v něm jeho chování vůči Rusku a Číně i „formu komunikace, kterou v poslední době volí“ a kterou se vzdaluje občanům.

Původně chtěli pozvat Zemana na schůzi Senátu, aby jim své konání objasnil. Při hlasování ale pro to nezískali dostatečný počet hlasů.

Zemanovy oficiální projevy vůči Rusku a Číně prý Česko dehonestují a dělají z České republiky nedůvěryhodného partnera v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Senátoři také Zemana kritizovali, že znehodnocuje lidská práva kvůli „údajným ekonomickým zájmům“ českých firem. Vyzvali ho, aby pronášel v zahraničí své projevy v češtině.

'Ekonomické zájmy českých firem jsou reálné'

Zeman svou odpověď zveřejnil s odůvodněním, že považuje za důležité trpělivě vysvětlovat své postoje, které se týkají zahraniční politiky.

„Máte pravdu v tom, že hájím ekonomické zájmy českých firem a nechápu, proč ve vašem dopise tyto zájmy označujete za údajné,“ napsal Zeman senátorům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Zemanově odpovědi na otevřený dopis senátorů mluvili předseda senátorského klubu STAN Jan Horník a senátor a předseda SPO Jan Veleba

„Podle mého názoru jsou naprosto reálné a zahrnují jak podporu českých exportérů v zahraničí, tak podporu zahraničních investic v České republice,“ poznamenal s tím, že třeba jeho cesta do Číny umožnila pro české firmy otevřít čínský trh.

Zeman hájí i svůj postoj k Rusku. Vztah k němu prý nemá být zatěžován terminologií studené války a „je zapotřebí hledat mírové řešení ukrajinského problému, nikoliv řešení s pomocí zbraní“.

„Pokud jde o vaši poznámku o používání jazyka hostitelské země, pokládám ji za projev neznalosti, protože použití překladatelů by dvojnásobně prodloužilo dobu jednání, a protože tento způsob komunikace zlepšuje vyjednávací atmosféru,“ podotkl český prezident.

„Věřím, že i vy si uvědomujete, že při půl milionu nezaměstnaných je důležité vytvářet nová pracovní místa a že veškerá má domácí i zahraniční jednání směřují právě k tomuto cíli,“ zakončil dopis.

Zemanova odpověď senátory nepřesvědčila

„Neradi bychom vedli diskuzi přes média. Rádi bychom ji vedli přímo na půdě Senátu, kam má prezident republiky kdykoliv přístup a může vystoupit během jakéhokoliv jednání,“ řekl předseda senátorského klubu Starostů a nezávislých Jan Horník.

Dodal, že prezident senátorům svůj postoj dostatečně nevysvětlil a jeho „vyhýbavá“ odpověď je nepřesvědčila.

„Jestli někdo považuje anexi Krymu za běžnou záležitost, která se může řešit normálními politickými cestami, aniž by na to někdo upozornil, s tím nemůžu souhlasit,“ upozornil Horník.

ČTK, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme