Zeman odsoudil radikální islamismus a rostoucí antisemitismus v Evropě

Miloš Zeman se v Obecním domě vyslovil proti radikálním islámistům i rostoucímu antisemitismu v Evropě. Prezident vyjádřil solidaritu s lidmi zavražděnými islamisty v Pákistánu i Nigérii a zabitými Židy během druhé světové války. Prezident také slíbil, že v úterý přednese na konferenci o holokaustu Let my People Live na toto téma radikální projev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Zeman se symbolicky vyjádřil ke zločinům, které se staly před několika dny, týdny a během druhé světové války.

„Jsem jedním z dvou set zavražděných dětí z pákistánského Pešávaru, jsem jedním ze dvou tisíc lidí zmasakrovaných ozbrojenci z Boko Haram v nigerijském městě Baga, jsem jedním z šesti milionů Židů, které zabili nacisté,“ prohlásil český prezident.

V této souvislosti zmínil i proslulý projev amerického exprezidentra Johna F. Kennedyho z roku 1963, ve kterém se v Berlíně slovy: „Jsem Berlíňan" přihlásil ke svobodnému světu.

Kiska se Zemanem uctili v Terezíně památku obětí holocaustu

Číst článek

Podle Zemana ale jen vyjádření solidarity nestačí a je nutné přijmout razantnější opatření proti antisemitismu a radikálnímu islámu než jen posílení legislativy.

„Nemůžeme vyjadřovat jen solidaritu, nemůžeme jen organizovat protesty a demonstrace. Cílem této konference není jen vzpomínání na holokaust z druhé světové války. Hlavním důvodem je hledat konkrétní a účinná opatření, jak bojovat s novým holokaustem," dodal Zeman.

Slavnostní recepcí v Obecním domě vyvrcholil první den připomínkových akcí v Česku k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Robert Mikoláš, Anna Kottová, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme