Prezident navrhuje za zástupce ombudsmanky Křečka nebo Koudelku, senát zvolil Wagnerovou a Seluckou

Prezident Miloš Zeman ve středu sněmovně navrhl, aby byl zástupcem ombudsmanky nadále Stanislav Křeček, nebo nově advokát a exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Oznámil to ve středu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Senát navrhuje dvě kandidátky Elišku Wagnerovou a Markéta Seluckou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman uvedl, že oba kandidáti splňují zákonné podmínky pro výkon funkce. Podle zákona by však mělo jít o nestraníky, což Koudelka není. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Osmdesátiletému Křečkovi skončí šestileté funkční období zástupce veřejné ochránkyně práv letos v dubnu. Devětačtyřicetiletý Koudelka se stal poslancem za sociální demokracii v roce 1998, kdy ČSSD vedl Zeman. Kromě prezidenta navrhuje kandidáty na zástupce ombudsmanky i Senát.

O post zástupce ombudsmana mají zájem tři ženy. Naději má i Samková, která proklela velvyslance

Číst článek

„Jsem přesvědčen, že se jedná o veřejně známé osobnosti, které svou dosavadní činností a svými postoji prokázaly, že jsou schopny účinně napomáhat ochraně základních práv a svobod především prosazováním nápravy chybných postupů a rozhodnutí úřadů a dalších institucí ve vztahu k jednotlivcům,“ sdělil v návrhu kandidátů Zeman.

Plnění podmínek

Prezident Zeman v návrhu uvedl, že oba jím navržení kandidáti splňují zákonné podmínky pro výkon funkce. V případě Koudelky to však není pravda. Veřejný ochránce práv ani jeho zástupce totiž podle zákona nesmějí být členy žádné politické strany, kdežto Koudelka je stále členem ČSSD. S ohledem na splnění zákonných podmínek je ale připraven členství ve straně ukončit, řekl Koudelka ČTK.

Zeman už před pěti lety navrhoval Křečka na funkci ombudsmana. Poslanci ale tehdy dali přednost Anně Šabatové, které skončí mandát omdusmanky v únoru příštího roku.

Volba Senátu

Horní komora Parlamentu vybrala dvě kandidátky. Jsou jimi bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová a  děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markéta Selucká. Neuspěla advokátka Klára Samková. 

‚Zeman porušuje Ústavu.‘ Václav Láska začal s dalšími senátory psát žalobu na prezidenta

Číst článek

Wagnerová získala v tajné volbě 41 platných senátorských hlasů ze 72 odevzdaných, Selucká o jeden více. Samková obdržela 19 hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO). Wagnerovou nominoval senátor a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Seluckou předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil, Samkovou další ze senátorů ODS Tomáš Jirsa.

Funkce ombudsmana

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Může také dávat doporučení na změny právních předpisů. Motejlovou zástupkyní byla Šabatová, jejíž ombudsmanský mandát skončí v únoru příštího roku.

O tom, kdo bude ombudsmančiným zástupcem, rozhodne Sněmovna. Křečkovi skončí šestileté funkční období v dubnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme