Zeman se sešel s Orbánem a Vučičem. Řešili migrační krizi i válku na Ukrajině

Prezident Miloš Zeman se na okraj čtvrtečního rozsáhlého pražského summitu setkal na Pražském hradě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a také se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvili o migrační krizi, energetice nebo o válce na Ukrajině, řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindrák pro iROZHLAS.cz uvedl, že schůzky s oběma státníky má prezident v plánu kvůli „velmi aktuální společné agendě, kterou je potřeba dotáhnout do konce mandátu“. „Proč Orbán a Vučić? Je to samozřejmě částečně kvůli migraci, tam je teď problém. V pondělí se s nimi ostatně kvůli migraci scházel i rakouský kancléř Karel Nehammer,“ vysvětlil Jindrák.

Dalším tématem byla energetická krize a válka na Ukrajině. Všichni tři státníci podle Jindráka shodně vyjádřili obavy z dalšího vývoje konfliktu a z jeho možné eskalace, která by mohla přerůst i v použití jaderné zbraně Ruskem.

Jindrák pro iROZHLAS.cz uvedl, že schůzky s oběma státníky má prezident v plánu kvůli „velmi aktuální společné agendě, kterou je potřeba dotáhnout do konce mandátu“. 

Setkání s Orbánem český prezident využil k rozloučení, protože se sešli pravděpodobně naposled před koncem Zemanova prezidentského mandátu. Naposledy se s ním Zeman viděl loni v září krátce před svou dlouhodobou hospitalizací. V minulosti je pojily podobné názory na kritiku Evropské unie nebo na vztahy s Ruskem.

S Vučičem Zeman mluvil také o zřízení Českého domu v Bělehradě. Srbský prezident podle Jindráka potvrdil zájem o jeho otevření a deklaroval, že předání české straně bude připraveno ještě do konce Zemanova funkčního období. Český prezident je připraven, pokud mu to zdravotní stav dovolí, Český dům osobně otevřít, dodal Jindrák.

OBRAZEM: Představitelé ze všech koutů Evropy. Na summit přijely čtyři desítky státníků

Číst článek

Za jeho obnovení se přimlouval Zeman opakovaně, s Vučičem o něm mluvil například při své návštěvě v Srbsku 2019. Původní Český dům v Bělehradě v 60. letech zkonfiskovala Jugoslávie. Jeho stavbu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita. S maďarským premiérem Orbánem, kterého v minulosti označil za přítele, se ve čtvrtek setkal také expremiér Andrej Babiš.

Fotografie z jednání v průhonické restauraci zveřejnil na facebooku. Orbán se v Praze sešel též s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem v sídle jeho institutu na pražské Hanspaulce.

Podle webu Institutu Václava Klause mluvili o složité situaci obou zemí v energetické oblasti či o kvůli inflaci se horšících ekonomických podmínkách a shodli se na významu spolupráce uvnitř visegrádské čtyřky, kterou kromě Česka a Maďarska tvoří ještě Polsko a Slovensko.

Zeman ve čtvrtek v rámci summitu promluví před jeho účastníky na počátku společné večeře. Funkční období současné české hlavy státu končí příští rok v březnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme